Syn.: Crocosmia ×latifolia N. E. Br., Montbretia ×crocosmiiflora Lemoine, Montbretia crocosmiiflora hort., Montbretia crocosmiiflora Lemoine ex E. Morren, Tritonia ×crocosmiiflora (Lemoine) G. Nicholson, Tritonia ×crocosmiiflora Lemoine
Česká jména: montbrécie (Mareček 1994)
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Crocosmia × crocosmiiflora
Rozšíření: Rod Crocosmia pochází z jižní Afriky, rostliny s dekorativními květy jsou pěstovány po celém světě. Existuje více než 400 kultivarů. Druh Crocosmia ×crocosmiiflora popsal Victor Lemoine v roce 1880 jako křížence druhů Crocosmia aurea a Crocosmia pottsii. Tento druh patří k často pěstovaným hybridům, snadno zplaňuje a v mnohých zemích se stal invazivním (Velká Británie a Irsko, Nový Zéland, Severní Amerika aj.).
Ekologie: Rostliny rodu Crocosmia rostou ve své domovině na travnatých stanovištích, okrajích lesů a březích vodních ploch. Crocosmia ×crocosmiiflora ve vlhkých oblastech roste na pastvinách, kolem potoků a řek, obsazuje okraje cest.
Crocosmia × crocosmiiflora
Popis: Vytrvalá hlíznatá bylina dorůstají výšky až 1 m, v teplejších oblastech stálezelená. Mečovité listy vyrůstají nad sebou ve dvou svislých řadách, jsou celokrajné, se souběžnou žilnatinou. Hlízky vytvářejí vertikální řetězce, nejmladší jsou nejblíže povrchu, nejstarší se zanořují do hloubky. Řetězce hlíz se snadno rozdělí, což přispívá k tomu, že ve vhodných podmínkách se nekontrolovaně šíří a rostlina se stává invazivní. Květní stonek je rozvětvený, na koncích větví klasovité květenství 4–20 drobných nálevkovitých květů s šesti cípy v zářivých barvách. Květy mohou být žluté, oranžové nebo červené. Kvetou od začátku léta až do podzimu, plodem je široká trojpouzdrá tobolka.
Využití: Oblíbená trvalka pěstovaná v mnoha kultivarech, včetně velkokvětých odrůd. Hlízky nejsou zcela mrazuvzdorné, v našich podmínkách je vhodné je každý rok vyjmout z půdy, jen v nejteplejších oblastech mohou pod dobrým krytem přezimovat i v zahradě.
Poznámka: Latinské jméno rodu je složeno z řeckých slov krokos (šafrán) a osmé (vůně) – tedy vonící po šafránu.
Crocosmia × crocosmiiflora
Crocosmia × crocosmiiflora
Crocosmia × crocosmiiflora
Fotografováno od 21. do 26. 8. 2011 (Irsko).