Syn.: Crossandra axillaris Nees, Crossandra coccinea Dalzell et A.Gibson, Crossandra infundibuliformis var. axillaris (Nees) Trimen, Crossandra infundibuliformis subsp. axillaris (Nees) L. H. Cramer, Crossandra infundibuliformis var. coccinea (Dalzell et A. Gibson) M. R. Almeida, Crossandra nutans Wight ex Nees, Crossandra oppositifolia Wight ex Nees, Harrachia spinosa Hook. ex Nees, Justicia infundibuliformis L., Ruellia infundibuliformis (L.) Andrews
Česká jména: krosandra (Mareček 1994)
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Crossandra infundibuliformis
Rozšíření: Druh je domácí v jižní a východní Indii, Thajsku a na ostrově Srí Lanka. Pěstuje se v mnoha dalších tropických zemích, například v Bangladéši, Pákistánu a ve Střední Americe.
Ekologie: Roste v tropických suchých listnatých lesích a v houštinách na svazích, do nadmořské výšky 1000 m. Kvete po celý rok.
Popis: Stálezelený polokeř dorůstající výšky do 1 m, zřídka až 1,5 m, bohatě větvený. Mladší větévky jsou řídce pýřité, listy střídavé, nahloučené na koncích výhonů, řapík je 1–4 cm dlouhý, čepele jsou vejčitě eliptické až podlouhle kopinaté, 5–15 cm dlouhé, 2–5 cm široké, na bázi se zužující, na vrcholu zašpičatělé, s vroubkovaným zvlněným okrajem, na povrchu lysé, lesklé. Květenstvím je 4hranný klas, terminální nebo axilární, až 15 cm dlouhý; listeny jsou kopinaté, asi 1,5 cm dlouhé, chlupaté, květy jsou trubkovité, jasně oranžově karmínové se žlutým hrdlem, žláznatě pýřité až lysé. Kališní cípy jsou kopinaté, až 9 mm dlouhé, nestejné, chlupaté, korunní trubka je dlouhá asi 2,5 cm, s 5 cípy 1,5 cm dlouhými, navzájem se překrývajícími, asymetricky rozloženými do tvaru vějíře, 4 tyčinky jsou uloženy ve středu trubky, čnělka je nitkovitá, asi 2 cm dlouhá. Plodem jsou podlouhlé tobolky se 4 okrouhlými semeny, asi 1 cm dlouhé, ve zralosti pukající při zvýšené vlhkosti.
Využití: Vysazuje se v tropických zemích jako okrasná rostlina s neobvykle tvarovanými květy, v mírném pásmu se pěstuje jako pokojová rostlina. Je vyšlechtěna řada kultivarů s květy v odstínech od žluté po červenou. Rostlina vyžaduje minimální teplotu 10 °C; jemné květy snadno poškodí déšť. V asijských zemích jsou drobné květy vázány do girland a zdobí chrámy.
Crossandra infundibuliformis
Crossandra infundibuliformis
Crossandra infundibuliformis
Crossandra infundibuliformis
Crossandra infundibuliformis
Crossandra infundibuliformis
Fotografováno v únoru 2014 (Srí Lanka).