CROTALARIA AEGYPTIACA Benth. – chřestnatec

Syn.: Crotalaria wissmannii O. Schwartz
Česká jména: chřestnatec (Presl 1846, Šmíd 2002)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Crotalaria aegyptiaca

Rozšíření: Hlavní část areálu leží v Asii a rozkládá se od Sinajského poloostrova a Izraele přes Saúdskou Arábii do Ománu a Jemenu. Na africkém kontinentě se vyskytuje v Egyptě a také v Somálsku.

Ekologie: Stanovištěm jsou suchá polopouštní až pouštní místa s nezapojenou vegetací, roste na okrajích písečných dun i na štěrcích ve vádí nebo na štěrkovitých pláních.

Crotalaria aegyptiaca

Popis: Prutovitý, hustě větvený, pichlavý, šedozelený keřík vysoký do 60 cm; větvičky jsou rýhované, přitiskle chlupaté. Listy jsou střídavé, přisedlé, podlouhlé, vejčité nebo obvejčité, 2–8 mm dlouhé a 1,5–3 mm široké, brzy opadávají; palisty chybějí. Květenství je velmi řídký koncový hrozen s 3–10 květy, vřeteno je na konci ztrnovatělé; kalich je 5–8 mm dlouhý, přitiskle chlupatý, cípy jsou 2–2,5krát delší než trubka; koruna je žlutá, pavéza je hnědě žilkovaná, člunek je (5–)6–9(–10) mm dlouhý, zakončený zkrouceným zobánkem; tyčinek je 10, na bázi srostlých, pětice jsou různě dlouhé. Lusk je lysý, 8–12 mm dlouhý, s 2–6 semeny.

Crotalaria aegyptiaca
Crotalaria aegyptiaca

Fotografováno ve dnech 27. a 28. 9. 2015 (Omán, gov. Al Wusta, Makhibiyah).