Česká jména: chřestnatec (Presl 1846, Šmíd 2002)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Crotalaria grahamiana
Rozšíření: Druh byl popsán z jižní Indie, z území dnešního státu Tamilnádu, vyskytuje se i v sousedním státě Kérala. Byl však zaznamenán i ve východní části středomadagaskarské horské plošiny, snad i na Komorských ostrovech, je uváděn rovněž ze severovýchodní Austrálie, kam byl zřejmě zavlečen.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci, nezřídka na březích vodních toků, spíše v pahorkatině a v horách. Vstupuje i na ruderální stanoviště, objevuje se v okolí silnic a cest, při okraji polí a pastvin.
Crotalaria grahamiana
Popis: Keř dosahující výšky 100–150(–200) cm, s větvemi rýhovanými, plstnatými. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, 5–7četné, lístky jsou obkopinaté až obvejčité, 4–7 cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké, na líci lysé, zelené, na rubu výrazně stříbřitě plstnaté; palisty jsou šídlovité až kopinaté, 7–10 mm dlouhé, špičaté, zahnuté. Květenství je terminální, hroznovité, až 30 cm dlouhé; listeny jsou úzce kopinaté, 10–15 mm dlouhé, špičaté; květy jsou až 3,5 cm dlouhé; kalich je zvonkovitý, s 5 odstálými trojúhelníkovitými cípy, vytrvává i v době plodu; koruna je žlutá, pavéza je eliptická až obvejčitá, člunek je kratší než křídla. Plodem je lusk 5,5–6,5 cm dlouhý a 1,8–2,2 cm široký, nafouklý, lysý.
Crotalaria grahamiana
Crotalaria grahamiana
Crotalaria grahamiana
Crotalaria grahamiana
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).