Syn.: Crotalaria anagyroides Kunth, Crotalaria brachystachya Benth., Crotalaria dombeyana DC., Crotalaria stipulata Vell., Crotalaria triphylla Vell.
Česká jména: chřestnatec (Šmíd 2002)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Crotalaria micans
Rozšíření: Druh pochází z amerického kontinentu, z oblasti od jižního Mexika přes Brazílii (Amazônia, Caatinga, Cerrado, Mata Atlântica, Pampa) po severní Argentinu a Paraguay. Je pěstovaný i v tropických oblastech Starého světa, často zplaňuje (Indie, Indočína, jižní Čína, Indonésie, Filipíny, sever Austrálie), za invazivní je považovaný v Mikronésii, na Fidži, Havajských ostrovech a Tchaj-wanu.
Ekologie: Roste na svazích, pastvinách a podél cest, obsazuje narušené plochy, někdy vytvoří hustý porost. Vyskytuje se v nadmořských výškách od 100 až do 2400 m.
Crotalaria micans
Popis: Bylina nebo polokeř 2–4 m vysoký; mladé větvičky jsou hranaté, přitiskle rezavě pýřité. Listy jsou 3četné, postranní lístky o něco menší než koncový lístek, řapík 3–5 cm dlouhý, podélně rýhovaný, palisty čárkovité, brzy zanikající, 0,5–7 mm dlouhé. Lístky jsou podlouhle obkopinaté až obvejčité, 4–10 cm dlouhé a 1–4,5 cm široké, krátce řapíkaté, na vrcholu špičaté až zašpičatělé nebo tupé, na bázi klínovité, na spodním povrchu a střední žilce horního povrchu pýřité. Květenství je hustý terminální hrozen složený z 15–30 květů, až 30 cm dlouhý, listeny jsou čárkovité, asi 1 cm dlouhé, brzy zanikající; stopky 5–9 mm dlouhé; květy 12–18 mm dlouhé; kališní trubka je zvonkovitá 8–13 mm dlouhá, přitiskle chlupatá, s 5 cípy, postranní cípy jsou na vrcholu srostlé. Koruna má průměr 14–18 mm, je žlutá s purpurovými žilkami. Plody jsou válcovité lusky 3–4 cm dlouhé a 1 cm široké, zpočátku přitiskle chlupaté, ve zralosti hladké, hnědé, pukavé, s 16–30 semeny. Semena jsou hnědá, srdčitého tvaru, asi 4,5 mm dlouhá.
Využití: Druh je pěstovaný jako okrasný nebo jako krmivo pro dobytek, vysazuje se i k zabránění eroze půdy a ke zlepšení její kvality.
Crotalaria micans
Crotalaria micans
Crotalaria micans
Crotalaria micans
Fotografováno dne 19. 2. 2014 (Srí Lanka, Ella, Little Adam’s Peak).