Syn.: Crotalaria brownei DC., Crotalaria fertilis Delile, Crotalaria hookeri Arn., Crotalaria javanica Jungh., Crotalaria latifolia Wight et Arn., Crotalaria mucronata Desv., Crotalaria pallida Klotzsch, Crotalaria pisiformis Guill. et Perr., Crotalaria saltiana Prain ex King, Crotalaria siamica F. N. Williams, Crotalaria striata DC., Crotalaria tinctoria Baill., Crotalaria zuccarininana D. Dietr., Lebeckia rostrata Fenzl
Česká jména: chřestnatec (Presl 1846, Šmíd 2002)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Crotalaria pallida
Rozšíření: Pochází pravděpodobně z tropické Afriky, kde roste od Senegalu po Súdán, na jih do Angoly a Jihoafrické republiky a zřejmě i na Madagaskaru. Původní výskyt není vyloučen ani v jihovýchodní Asii od Srí lanky a Indie přes Bangladéš a Bhútán po jižní Čínu a Indonésii, dále také na Filipínách a Tchaj-wanu. Druhotný výskyt byl zaznamenán v Austrálii, Oceánii i v tropických částech Ameriky, místy má až invazní charakter.
Ekologie: Roste v trávnících a v narušené vegetaci, zejména na vlhkých píscích, často též na úhorech a pastvinách.
Belize, Crooked Tree Wildlife Sanctuary
Popis: Statná vytrvalá bylina, dorůstá výšky 1–2 m; lodyhy jsou přímé, větvené, oblé, podélně rýhované, lysé nebo krátce přitiskle chlupaté. Listy jsou střídavé, trojčetné; lístky jsou krátce řapíčkaté, eliptické až obvejčité, 3–6(–10) cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, na líci lysé, na rubu řídce hedvábité, na bázi široce klínovité, na vrcholu zaokrouhlené až tupě špičaté; řapík je 2–4 cm dlouhý; palisty jsou nepatrné nebo chybějí. Květenství je koncový 10–40květý hrozen až 30 cm dlouhý; květní stopky jsou 3–5 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, dvoupyský, cípy jsou vejčité až kopinaté, zdéli trubky; koruna je asi 1 cm dlouhá, žlutá, pavéza je téměř okrouhlá, na vnější straně tmavopurpurově žíhaná; tyčinek je 10, 5 dlouhých a 5 kratších. Lusk je válcovitý, asi 4 cm dlouhý, řídce nebo hustě brvitý, náhle zúžený do krátkého zobánku.
Využití: Pěstuje se jako rostlina tvořící bohatou biomasu na chudých půdách na zelené hnojení. Na druhé straně se uvádí, že je snad toxická pro dobytek a že její pyl způsobuje oční problémy.
Crotalaria pallida
Crotalaria pallida
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 2. 2015 (Belize, Crooked Tree Wildlife Sanctuary).