Syn.: Crotalaria cuneifolia Raf., Crotalaria hostmannii Steud., Crotalaria retusifolia Stokes, Dolichos cuneifolius Forssk., Lupinus cochinchinensis Lour.
Česká jména: chřestnatec vyseknutý (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Crotalaria retusa
Rozšíření: Původní s jistotou v jižní a jihovýchodní Asii od Indie po Malajsii. Jinde ve Starém světě možná jen druhotně: na Arabském poloostrově a v tropické Africe. S jistotou nepůvodní na Kapverdách, v tropické a subtropické Americe (např. brazilské státy Parana a Santa Catarina) a zřejmě i v severní Austrálii.
Ekologie: Nejčastěji na okrajích zemědělských kultur, v kamenných snosech a křovinách; vyhýbá se vyloženě suchým oblastem.
Crotalaria retusa
Popis: Prutovitě větvená statná bylina až polokeř až 1 m vysoký. Listy jsou přisedlé, jednoduché, obkopinaté, 5–8 cm dlouhé a 1,2–2,5 cm široké, lysé nebo přitiskle chlupaté, na vrcholu uťaté; palisty kratičké. Květy vyrůstají v koncovém hroznu 10–25 cm dlouhém; květy velké; kalich zvonkovitý, kališní zuby dosahují délky trubky, horní kopinaté, dolní užší; koruna 1–1,5 cm dlouhá, sytě žlutá, pavéza na vrcholu mělce vykrojená. Lusky lysé, 3–4 cm dlouhé, zploštělé.
Využití: V minulosti pěstována pro vlákna ve stoncích, která se používala na výrobu tkanin a provazů. Nelze ji zkrmovat jako pícninu, protože obsahuje alkaloidy a je jedovatá.
Crotalaria retusaCrotalaria retusa
Crotalaria retusa
Crotalaria retusa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 18. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura: horní část údolí Ridžáf).