Syn.: Priotropis socotrana Balf. f.
Česká jména: chřestnatec (Šmíd 2002)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Crotalaria socotrana
Rozšíření: Endemit ostrova Sokotra, roste jen na velmi omezené ploše v centrálním pohoří Haghier. Součást velmi početného rodu, který obsahuje kolem 600 druhů, z nichž většina se vyskytuje v tropické Africe. Na Sokotře se vyskytuje dalších 6 druhů (z toho jeden další endemit), všechny ostatní druhy mají charakter bylin.
Ekologie: Poněkud vlhčí lesíky a křoviny v nadmořských výškách 550–650 m. Roste na stanovištích na kontaktu žuly a vápenců, s průměrnými ročními teplotami kolem 23 °C a celkovým ročním úhrnem srážek kolem 600 mm.
Crotalaria socotrana
Popis: Velký keř nebo menší poloopadavý strom, 3–5 m vysoký, s přímými větvemi. Listy jsou dlouze řapíkaté, trojčetné, s kopinatými, 5–7 cm dlouhými a 1,5–3 cm širokými, celokrajnými, na vrcholu víceméně zaokrouhlenými lístky. Květy jsou stopkaté, vyrůstají v krátkých úžlabních hroznech na koncích větví, mají na bázi srostlý zvonkovitý kalich, koruna je žlutá, poměrně velká, pavéza je polokruhovitá, červeně žilkovaná, křídla skrývají zahnutý člunek. Plodem je přímý, zploštělý lusk.
Crotalaria socotrana
Crotalaria socotrana
Fotografováno dne 24. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra: severní svahy pohoří Haghier při sestupu do Wádí Ayhaft).