Syn.: Crotalaria cleomoides Klotzsch, Crotalaria thomensis Baker f., Crotalaria usaramoensis Baker f., Crotalaria zanzibarica Benth.
Česká jména: chřestnatec (Šmíd 2002)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Crotalaria trichotoma
Rozšíření: Původně druh pobřežních oblastí tropické východní Afriky, domácí v Tanzanii a Mosambiku. Bývá pěstován v mnoha dalších oblastech světa, z kultury se šíří i na nová přírodní stanoviště. Byl tak zavlečen na Madagaskar, na západ tropické Afriky, do jihovýchodní Asie (od jižní Číny a Tchaj-wanu až po Indonésii a Papuu-Novou Guineu) a severovýchodní Austrálie, druhotně se objevuje i na Havajských ostrovech a místy rovněž v tropické Americe.
Ekologie: Roste v křovinaté savaně a ve světlinách tropických pobřežních lesů, sekundárně se objevuje při okrajích cest, polí, plantáží a na stanovištích narušovaných lidskou činností.
Crotalaria trichotoma
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř dosahující výšky 70–270 cm, s větvemi v průřezu okrouhlými, žebernatými, chlupatými. Listy jsou řapíkaté, 3četné, lístky jsou eliptické, 6–10 cm dlouhé a 1–2(–3) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté či hrotité, na líci lysé, na rubu chlupaté; palisty jsou šídlovité, jen asi 1 mm dlouhé. Květenství je hrozen až 20 cm dlouhý; listeny jsou čárkovité, 2–3 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 4–5 mm dlouhý, s 5 cípy, které jsou trojúhelníkovité, lysé nebo jen řídce chlupaté; koruna je žlutá, pavéza skoro okrouhlá, na bázi se 2 přívěsky, dosahuje průměru okolo 12 mm, křídla jsou podlouhlá, zhruba stejně dlouhá jako pavéza, žlutá, na bázi s nachovou skvrnkou, člunek je asi 15 mm dlouhý, s poměrně dlouhým zobánkem. Plodem je lysý válcovitý lusk, 3–4 cm dlouhý, s vytrvávajícím kalichem i čnělkou.
Využití: Roste poměrně rychle, využívá se tedy jako zelené hnojení i jako krycí rostlina na kávovníkových, čajovníkových i citrusových plantážích. Používá se i jako krmivo pro hospodářská zvířata.
Crotalaria trichotomaCrotalaria trichotoma
Crotalaria trichotoma
Fotografoval Mário Duchoň, dne 2. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Gunung Marapi, Bukittinggi).