Syn.: Anisanthera hastata Raf., Anisanthera versicolor Raf., Crotalaria acuminata (DC.) G. Don, Crotalaria angulosa Lam., Crotalaria arnottiana Benth., Crotalaria coerulea Jacq., Crotalaria flexuosa Moench, Crotalaria hastata Steud., Crotalaria mollis Weinm., Crotalaria paramariboensis Miq., Crotalaria semperflorens Vent., Crotalaria wallichiana Wight et Arn., Phaseolus bulai Blanco, Quirosia anceps Blanco
Česká jména: chřestnatec (Presl 1846, Šmíd 2002)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Crotalaria verrucosa

Rozšíření: Areál tohoto druhu se táhne od Indie, Sri Lanky a Bangladéše přes Barmu, Thajsko, Indočínu, jihovýchodní Čínu a Tchaj-wan až po Filipíny, Indonésii a severní Austrálii. Byl zavlečen také do řady oblastí subsaharské Afriky a tropické Ameriky.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci a v řídkých lesích, v lesních lemech, také na březích vodních toků, nevyhýbá se ani travnatým stanovištím a okrajům polí a cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1300 m.

Crotalaria verrucosa

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, větvenou, 50–100(–150) cm dlouhou. Větve jsou v průřezu hranaté, olysalé. Listy jsou jednoduché, krátce řapíkaté, eliptické až vejčité, 10–15 cm dlouhé a 3–5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, někdy po okraji zvlněné, na vrcholu špičaté, na líci lysé, na rubu hustě chlupaté; palisty jsou listům podobné, srpovité, 5–8 mm dlouhé. Květenství je hroznovité, 10–20květé; listeny jsou čárkovité, zhruba 1 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 8–10 mm dlouhý, jeho cípy jsou kopinaté, o něco delší než kališní trubka; koruna je bělavá, bledě žlutá nebo často modravě naběhlá, pavéza je obvejčitá až skoro okrouhlá, 10–18 mm dlouhá, křídla jsou podlouhlá, 10–16 mm dlouhá, člunek je zhruba stejně dlouhý jako křídla. Plodem je lusk, 2–4 cm dlouhý, chlupatý.

Využití: Rostlina je jedovatá, leč používá se v asijské tradiční medicíně. Uplatňuje se také jako zelené hnojení.

Crotalaria verrucosa
Crotalaria verrucosa
Crotalaria verrucosa

Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 2. 2020 (Laos, okolí Vang Vieng).