CROTON BOJERIANUS Baill.

Syn.: Croton bakerianus Baill., Oxydectes bojeriana (Baill.) Kuntze
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité

Croton bojerianus
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, znám je ze střední a jihozápadní části ostrova, lokality leží v provinciích Mahajanga a Toliara.
Ekologie: Stanovištěm jsou suché lesy a křoviny, nejčastěji na píscích a vápencích.
Croton bojerianus
Popis: Jednodomý keř s nevýrazně hranatými větvičkami, na letorostech jemně chlupatý. Listy jsou nahloučené na koncích větviček, střídavé nebo téměř vstřícné, řapíkaté, na bázi se žlázkami, vejčité až kopinaté, až 8 cm dlouhé a 1,5 cm široké, se zpeřenou žilnatinou, na líci zelené a téměř lysé, na rubu s hustými stříbřitými šupinovitými chlupy, na bázi šikmo srdčité, celokrajné, na vrcholu tupě zašpičatělé. Květenství jsou strboulovitá, tvořená 5četnými květy vždy pouze jednoho pohlaví; samčí květy mají chlopňovité kališní lístky pokryté šupinovitými chlupy, tyčinek je 14–16; samičí květy jsou krátce stopkaté, kališní lístky jsou celokrajné, korunní lístky jsou droboučké, blizna je rozeklaná na více úkrojků. Plodem je 3pouzdá tobolka.
Poznámka: Druh patří v rámci rodu Croton do taxonomicky dosud neúplně prozkoumané sekce Monguia, do níž náleží několik druhů z Madagaskaru, jediný další (Croton humblotii) je endemitem blízkých Komor. Vyznačují se přítomností šupinovitých trichomů a rozeklanou bliznou.
Croton bojerianus
Croton bojerianus
Croton bojerianus
Croton bojerianus
Croton bojerianus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national Tsingy de Bemaraha).