Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Croton confertus
Rozšíření: Nevelký areál tvoří dvě oddělené arely. Jedna leží v africkém Somálsku, druhá se rozkládá na Arabském poloostrově v jemensko-ománském pohraničí (Mahra a Dhofar).
Ekologie: Provází keřovitou savanu na návětrných svazích ovlivněných letním monzunem. Vystupuje do nadmořské výšky okolo 1300 m.
Croton confertus
Popis: Jednodomý aromatický keř nebo malý stromek vysoký 1–3 m; letorosty jsou pokryté stříbřitými nebo světle hnědými šupinovitými trichomy. Listy jsou střídavé; řapík dosahuje délky 1–7 cm; čepel je široce vejčitá, 3–12 cm dlouhá a 1,5–9 cm široká, na líci tence hvězdovitě chlupatá, na rubu je odění většinou hustší, na bázi zaokrouhlená nebo srdčitá, s 2 malými žlázkami, na okraji jemně pilovitá, na vrcholu tupá nebo tupě špičatá. Květenství je hroznovité, asi 4 cm dlouhé; samčí květy jsou 5četné, s drobnými volnými kališními i korunními lístky; samičí květy mají 5četný kalich a pestík srůstající z 3 plodolistů, z nichž vyrůstá 3násobně dvouklaná blizna. Plody jsou kulovité, dorůstají průměru asi 1,5 cm, jsou hustě pokryté hnědými odstávajícími hvězdovitými chlupy.
Croton confertus
Croton confertus
Croton confertus
Croton confertus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Shaat).