Syn.: Croton setiger Hook., orth. var., Eremocarpus setigerus (Hook.) Benth., Piscaria setigera (Hook.) Piper
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Croton setigerus
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na západě USA (Idaho, Oregon, Washington, Arizona, Kalifornie, Nevada, Utah) a v severním Mexiku (Baja Norte). Je zavlečený a zdomácnělý v jiných zemích a kontinentech (jižní a západní Austrálie, jižní Afrika), kde se stává nepříjemným plevelem.
Ekologie: Roste na suchých otevřených stanovištích, kolem cest a na narušené půdě, v nadmořské výšce do 1000 m. Kvete v dubnu až listopadu.
Croton setigerus
Popis: Jednoletá bylina polštářovitého habitu, dorůstá výšky 3–20(–50) cm a šířky až 80 cm, výrazně aromatická. Lodyhy jsou poléhavé až vystoupavé, větvené, celá rostlina je hustě pokrytá hvězdovitými chlupy. Listy jsou střídavé, řapíky 0,3–4,5 cm dlouhé, čepele vejčité až kosníkovité, 0,8–6,5 cm dlouhé, široké 0,8–4 cm, uťaté nebo krátce zúžené na bázi, tupé až špičaté na vrcholu, na líci stříbřitě zelené s poněkud zanořenými žilkami, na rubu stříbřité. Rostlina je jednodomá, květy jsou jednopohlavné, samčí jsou uspořádané v terminálních vrcholících (většinou po 7) se stopkami až 1 cm dlouhými, květy krátce stopkaté, 3–4 mm dlouhé, kalich miskovitý s 5(-6) cípy, s hustými hvězdovitými chloupky, koruna chybí, tyčinek 6–10, až 5 mm dlouhých; samičí květy po 1–3 v téměř přisedlých vrcholících kolem stopky samčích květenství, se 4–6 žlázami, pestík vzpřímený, 4–6(–10) mm dlouhý, hustě bíle hvězdovitě chlupatý, semeník svrchní, kalich i koruna chybí. Plodem jsou podlouhlé tobolky, 4–6 mm dlouhé, hustě pokryté hvězdovitými chlupy; semena elipsoidní, hladká, lesklá, skvrnitá.
Využití: Druh je toxický pro hospodářská zvířata. Drcené rostliny byly používány domorodými Američany při chytání ryb. Sušené rostliny nahrazovaly část tabáku při kouření; kouřem byly léčeny bolesti v krku a kašel.
Croton setigerus se někdy používá i jako okrasná rostlina.
Croton setigerus
Croton setigerus
Croton setigerus
Croton setigerus
Fotografováno dne 21. 8. 2014 (USA, Kalifornie, kolem silnice u Sacramenta).