Syn.: Crucianella catellata Klokov, Crucianella monspeliaca L., Crucianella procumbens Shecut., Crucianella repens Shecut, Crucianella vulgaris Gaterau, Rubeola heterophylla Moenck, Rubeola latifolia (L.) Fourr.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Crucianella latifolia
Rozšíření: Mediteránní druh – jižní Evropa (od Španělska po jižní Bulharsko a Krym), severní Afrika, jihozápadní Asie.
Ekologie: Úhory, okraje cest i polí, kamenité pastviny, ruderalizovaná místa, rozvolněné lesy. Preferuje bazické podloží, vyskytuje se v pásmu od mořského pobřeží až do 500 m n. m. Kvete do dubna do června.
Crucianella latifolia
Popis: Jednoletá bylina, až 40 cm vysoká. Lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, jednoduché nebo větvené u báze, čtyřhranné. Listy ve 4–6četných přeslenech, jsou obkopinaté, 3–37 mm dlouhé a 0,5–10 mm široké, zašpičatělé, se střední žilkou dobře zřetelnou na rubu. Hustá květenství v klasech na koncích větviček, pod květy jsou trojúhelníkovité listeny s blanitým okrajem, přitisklé ke stonku, květy jsou čtyřčetné, kalich je zakrnělý, koruna trubkovitá, 4,5–7,3 mm, žlutozelená, někdy purpurově zabarvená, lysá, vyčnívající zpoza listenu. Tyčinky jsou čtyři, prašník je žlutavý. Plodem je dvounažka.
Záměny: Podobný a také jednoletý druh Crucianella angustifolia se liší nejen užšími listy, ale také čtyřhranným květenstvím.
Ohrožení a ochrana: V Bulharsku je uveden v červeném seznamu v kategorii ohrožených druhů (EN).
Crucianella latifolia
Crucianella latifoliaCrucianella latifolia
Crucianella latifolia
Crucianella latifolia
Fotografováno dne 10. 6. 2013 (Chorvatsko, Rogoznice, u jezera Zmajevo oko).