CRUSEA CALOCEPHALA DC.

Syn.: Crusea elata Brandegee, Crusea guatemalensis Gand., Crusea hispidula Hemsl., Crusea hispidula Bartl., Crusea violacea Brongn. ex Neumann
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Crusea calocephala
Rozšíření: Pochází ze Střední Ameriky, areál se rozkládá v jižní polovině Mexika a zasahuje dále do Belize, Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru.
Ekologie: Stanovištěm jsou borové nebo duboborové lesy, keřové porosty, říční nivy, často se vyskytuje i na okrajích cest, ve vyšších polohách i na loukách a pastvinách. Vystupuje až do nadmořské výšky 2500 m.
Crusea calocephala
Popis: Jednoletá nebo vytrvalá bylina; lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, až 3 m dlouhé, na bázi kořenující a někdy dřevnaté, zaobleně čtyřhranné, dlouze odstále až nazpět chlupaté. Listy jsou vstřícné, téměř přisedlé, kopinaté až vejčité, (1–)2–9,5(–13) cm dlouhé a (0,3–)0,8–2(–3) cm široké, na líci většinou olysalé, na rubu většinou na žilkách chlupaté, na okraji brvité, většinou s 3–4 páry žilek zbarvených světleji než plocha čepele, na bázi klínovitá, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé; palisty navzájem srůstají do pochvovitého, až 1 cm dlouhého útvaru, z jehož vrcholu vyrůstá listová čepel. Květenství je terminální, husté, tvořené až 100 květy; listenů je obvykle 8; květy jsou 4četné, oboupohlavné; kalich je krátce srostlý, cípy jsou šídlovité, 2,5–6,5 mm dlouhé; koruna je modrá, fialová nebo purpurová, korunní trubka je trubkovitá, 0,7–1,3 cm dlouhá, cípy jsou úzce eliptické, 4–6 mm dlouhé; tyčinky jsou z koruny vyniklé; semeník je spodní, 2pouzdrý, blizna je hluboce dvouklaná. Plodem jsou elipsoidní až obvejcovité dvounažky 1,7–2,9 mm dlouhé.
Crusea calocephala
Crusea calocephala
Crusea calocephala
Crusea calocephala
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 2. 2015 (Guatemala, Nebaj).