Syn.: Acanthorrhiza warscewiczii H. Wendl., Cryosophila albida Bartlett
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Cryosophila warscewiczii
Rozšíření: Středoamerická palma, roste v malém areálu od jihovýchodní Nikaraguy přes Kostariku do Panamy, a to pouze na karibské straně šíje.
Ekologie: Vyskytuje se v podúrovni nížinných vlhkých tropických lesů do nadmořské výšky 300 m. V těchto vegetačních typech je v území jedinou palmou s dlanitými listy.
Cryosophila warscewiczii
Popis: Štíhlá palma; kmen dorůstá výšky 6–10 m a průměru 10–15 cm; na bázi s kuželem krátkých větvených ostnitých chůdovitých kořenů. Listy jsou dlanité, na rubu jemně přitiskle šedavě chlupaté; čepel mívá průměr 1,5–2 m a dělí se až k bázi do 2 sekcí, každá dále na 6–11, často dále dělených úkrojků; řapík je 1–2 m dlouhý, bez trnů. Nicí květenství vyrůstá mezi listy, je 2krát latovitě větvené, asi 60 cm dlouhé, podepřené trubicovitým, asi 13 cm dlouhým toulcem, na stopce s 4 listeny; květy jsou oboupohlavné; kališní lístky jsou na bázi krátce srostlé, asi 3 mm dlouhé; korunní lístky jsou 3, volné, střechovité, dužnaté, vejčité, asi 4 mm dlouhé; tyčinek je 6; gyneceum tvoří 3 úplně volné jednopouzdré plodolisty. Plody jsou jednosemenné, elipsoidní až obvejcovité, (1,3–)2–2,6 cm v průměru, bělavé peckovice, mezokarp poněkud dužnatý, endokarp blanitý.
Záměny: Od ostatních palem s dlanitými listy ve stejném území rostoucích se liší přítomností ostnů. Na první pohled se poněkud podobá sympatricky rostoucím druhům rodu Carludovica (např. C. palmata), které však mají zcela odlišné květenství a patří do evolučně spíše vzdálené čeledi Cyclanthaceae.
Poznámka: Druh nese jméno po významném polském botanikovi, který se jmenoval Józef Warszewicz von Rawicz (1812–66). Na popud Alexandra Humboldta se vypravil do Střední a Jižní Ameriky. Shromáždil zde několik tisíc herbářových položek, které zčásti zpracovávali jiní tehdejší věhlasní badatelé, např. H. G. Reichenbach. Zabýval se také ornitologií, herpetologií a malakozoologií.
Cryosophila warscewicziiCryosophila warscewiczii
Cryosophila warscewiczii
Fotografováno dne 3. 3. 2009 (Kostarika, NP Manzanillo).