Syn.: Cryptocarpus cordifolius Moric., Salpianthus pyriformis (Kunth) Standl.
Čeleď: Nyctaginaceae Juss. – nocenkovité
Cryptocarpus pyriformis
Rozšíření: Chocóansko-galapážský druh, vyskytuje se v pobřežních oblastech Ekvádoru, severního Peru a Galapážského souostroví. Rod je monotypický.
Ekologie: Roste především na mořském pobřeží, na podkladu písčitém, štěrkovém, skalnatém i lávovém, společně například s druhy Euphorbia amplexicaulis, Ipomoea pes-caprae, Sesuvium portulacastrum, rovněž při okrajích porostů mangrove. Může se však objevovat i ve vyšších polohách, především na ruderálních stanovištích, byl zaznamenán ale i v oblasti tropických opadavých lesů. Nicméně údaje o jeho výskytu ve výrazně horské bolívijské vegetační formaci yunga se zdají být přece jen poněkud zvláštní.
Cryptocarpus pyriformis
Popis: Polokeř, 1–3(–5) m vysoký, s větvemi 2–5(–10) m dlouhými, šplhavými nebo opíravými, hustě žláznatě chlupatými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kosníkovité až trojúhelníkovité nebo vejčité, 2,5–5 cm dlouhé, na bázi uťaté nebo srdčité, celokrajné nebo mělce vroubkované, na vrcholu tupé nebo zaokrouhlené, chlupaté. Květenství je terminální nebo axilární, hroznovité, hustě žláznatě chlupaté, okvětí méně než 2 mm dlouhé, se 4–5 bělavými cípy. Plody dosahují asi 1 mm v průměru, jsou černé.
Cryptocarpus pyriformis
Cryptocarpus pyriformis
Cryptocarpus pyriformis
Cryptocarpus pyriformis
Cryptocarpus pyriformis
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 4. 10. 2015 (Ekvádor, Galapágy, Isla Fernandina).