Syn.: Cochlanthus socotranus Balf. f., Socotranthus socotranus (Balf. f.) Bullock
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Cryptolepis socotrana
Rozšíření: Endemit ostrova Sokotra v Indickém oceánu. Na ostrově se vyskytují ještě 4 další druhy rodu Cryptolepis, z nichž pouze jediný není endemit. Rod má celkem asi 20 druhů, které se vyskytují od Afriky po Kašmír; zahrnuje stromky, keře i dřevnaté liány.
Ekologie: Roste na skalních teráskách kolmých stěn hlubokých wádí. Vyžaduje vápencové podloží a horké tropické klima: vyskytuje se v prostředí ročních průměrů asi 25 °C a ročních úhrnů srážek kolem 250 mm. Stanoviště v hlubokých kaňonovitých údolích bývají po část dne mimo přímé sluneční záření.
Cryptolepis socotrana
Popis: Menší, zpravidla převislý keř. Větvičky jsou až 1,5 m dlouhé, v koncové části hustě olistěné. Listy jsou vstřícné, křižmostojné, přisedlé, tuhé, chrupavčité, téměř okrouhlé, 3,5–5 cm dlouhé, se srdčitou bází, celokrajné, na vrcholu někdy až mělce vykrojené. Květenství je chudé, vrcholičnaté. Květy jsou pětičetné, kalich je krátce srostlý, jeho cípy jsou 4–5 mm dlouhé, špičaté, korunní lístky jsou srostlé jen na bázi, jejich cípy jsou úzké, čárkovité, asi 1 cm dlouhé, bílé, v poupěti levotočivě svinuté, po rozvinutí pentlicovitě zkroucené, výrustky korunních lístků (korona) jsou krátké, tyčinek je 5, velmi krátkých, přirostlých ke korunní trubce, semeník neúplně srůstá ze 2 plodolistů, které se za plodu rozestupují a vytvářejí velké, žlutozelené, posléze hnědavé, vejcovité až krátce válcovité, až 6 cm dlouhé a 2,5 cm tlusté měchýřky plné ochmýřených semen.
Cryptolepis socotranaCryptolepis socotrana
Cryptolepis socotrana
Cryptolepis socotrana
Cryptolepis socotrana
Fotografováno dne 22. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra: wádí Derhour).