CRYPTOSTEGIA MADAGASCARIENSIS Bojer ex Decne.

Syn.: Cryptostegia glaberrima Hochr., Cryptostegia madagascariensis var. septentrionalis Marohasy et P. I. Forst.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité

Cryptostegia madagascariensis
Rozšíření: Endemit západního Madagaskaru, jehož areál se táhne od nejsevernějších oblastí ostrova až po město Tulear na jihozápadě, byl tedy zaznamenán v provinciích Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga a Toliara. V tropech bývá pěstován jako okrasná rostlina, takže byl zavlečen rovněž na nedaleké Seychely a ostrov Mauricius, také do Indie, ale i na Havajské ostrovy, do Kalifornie a na jih Floridy, do Karibiku, taktéž do řady oblastí severní poloviny Jižní Ameriky.
Ekologie: Roste v suchých lesích a křovinách, v savaně, na skalách, často podél břehů vodních toků, v sekundárním areálu proniká i do porostů mangrove, objevuje se v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 700 m. Kvete od července až do května.
Cryptostegia madagascariensis
Popis: Dřevitá liána či opíravý rozložitý keř, obvykle 2–3 m vysoký, s větvemi lysými či chlupatými a řídce pokrytými lenticelami, jednotlivé větve mohou dosahovat délky až 10 m. Listy jsou vstřícné, řapík je 3–10 mm dlouhý, čepel je obvykle podlouhlá nebo eliptická až vejčitá či obvejčitá, 2–11 cm dlouhá a 1,5–5,5 cm široká, na bázi uťatá nebo klínovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá, kožovitá, lysá nebo na rubu či podél žilek na obou stranách chlupatá. Květenství je terminální, vrcholičnaté, květy jsou bílé až růžové; listeny jsou 2–7 mm dlouhé; kališní lístky jsou kopinaté, 5,7–12,8 mm dlouhé; korunní trubka je (9–)15–25 mm dlouhá, cípy jsou (20–)25–44 mm dlouhé a (8–)14–26 mm široké; cípy korony jsou 6–9 mm dlouhé, celistvé. Plody jsou měchýřky, (5–)7–9 cm dlouhé a 1–3 cm široké, lysé nebo jemně chlupaté.
Využití: Pěstuje se pro okrasu v zahradách a parcích, uplatnění však nachází i v gumárenském průmyslu, kde se latex rostliny zpracovává podobně jako kaučuk. Rostlina je jedovatá, údajně se však používá i v tradiční medicíně, ba dokonce prý bývala v minulosti smrtícím nástrojem při vykonávání rituálních sebevražd.
Poznámka: Na jihu Madagaskaru najdeme ještě druh Cryptostegia grandiflora, druhý z pouhých dvou druhů tohoto rodu.
Cryptostegia madagascariensis
Cryptostegia madagascariensis
Cryptostegia madagascariensis
Cryptostegia madagascariensis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Mahajanga, region Melaky, Bekopaka).