Syn.: Cucumis amarus Stocks ex T. Anderson, Cucumis arabicus Delile ex Naudin, nom. inval., Cucumis foetidus Salisb., Cucumis mascatensis Gand., Cucumis rheedei Kostel.
Čeleď: Cucurbitaceae Juss. – tykvovité
Cucumis prophetarum
Rozšíření: Rozsáhlý areál zahrnuje savany a polopouště v Africe od břehů Atlantiku až po východní Afriku, na sever roste ještě v Egyptě. V Asii se vyskytuje od Sinajského poloostrova a Izraele přes celou Arábii až na jih Íránu a do Pákistánu, zasahuje i do severozápadní Indie. V areálu se někdy odlišuje subsp. dissectus; o taxonomickém oprávnění této odchylky lze však pochybovat.
Ekologie: Stanovištěm jsou suché kamenité svahy a štěrkovité plochy ve vádí, zazemněné části pobřežních dun, také okraje komunikací a zemědělských kultur nebo úhory. Lokality leží od hladiny moře po nadmořskou výšku 2800 m.
Cucumis prophetarum
Popis: Plazivá nebo šplhavá jednodomá bylinná liána; lodyhy dorůstají délky až 2,5 m, jsou tenké, rýhované, drsné nebo štětinatě chlupaté, s přitisklými nebo odstálými trichomy; úponky jsou jednoduché, krátké a drsné. Listy jsou střídavé; řapík je 1–4 cm dlouhý; čepel je celistvá nebo 3–5laločná, 2–6(–9,5) cm dlouhá, obvykle štětinatě chlupatá, na bázi mělce srdčitá, na okraji zvlněná nebo drobně zubatá, na vrcholu špičatá. Květy jsou jednopohlavné, 5četné; samčí obvykle vyrůstají po 2–3 na stopkách 0,5–1(–2,5) cm dlouhých, řidčeji jsou jednotlivé; samičí jsou jednotlivé, na stopkách 1,5–3 cm dlouhých; kališní trubka je 3–5 mm dlouhá, cípy jsou čárkovité, 1–3 mm dlouhé; koruna je nálevkovitá, 3–6 mm dlouhá, žlutá, vně vlnatě chlupatá; v samčích květech jsou 3 volné tyčinky; v samičích květech je spodní, 4,5–8 mm dlouhý semeník a 3 blizny. Plodem je vejcovitá až elipsoidní, 2–5 cm dlouhá zeleně a bíle proužkovaná, za zralosti žlutá bobule, lysá nebo chlupatá, ale vždy s měkkými dužnatými ostny zakončenými osinkatou špičkou, chuti je hořké.
Cucumis prophetarum
Cucumis prophetarum
Cucumis prophetarum
Cucumis prophetarum
Cucumis prophetarum
Cucumis prophetarum
Cucumis prophetarum
Fotografováno ve dnech 22. a 25. 9. a 3. 10. 2015 (Omán: gov. Dhofar, Rakhyut a Dhaqut, gov. Al Wusta, Lakabi a gov. Ad Dakhiliyah, Al Khitaym).