CUITLAUZINA PULCHELLA (Bateman ex Lindl.) Dressler et N. H. Williams

Syn.: Odontoglossum pulchellum Bateman ex Lindl., Osmoglossum pulchellum (Bateman ex Lindl.) Schltr.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Cuitlauzina pulchella

Rozšíření: Středoamerický druh orchideje, vyskytuje se v pásu táhnoucím se od jihomexického státu Chiapas přes Guatemalu, Honduras a Salvador až po Nikaraguu.

Ekologie: Roste epifyticky v tropických horských lesích, v nadmořských výškách zhruba od 1200 až do 2100 m. Kvete od listopadu do února.

Cuitlauzina pulchella

Popis: Vytrvalá bylina s pahlízami elipsoidními až vejcovitými, až 9 cm dlouhými a 4 cm širokými, listy vyrůstají z vrcholu pahlíz po 2, jsou čárkovité, až 35 cm dlouhé a asi 1,5 cm široké, kožovité, špičaté. Květenství je hroznovité, dlouze stopkaté, až 40 cm dlouhé, 2–8květé, květy jsou bez resupinace, vonné, dosahují až 3 cm v průměru, okvětní lístky jsou bílé, někdy i narůžovělé, dorzální vnější okvětní lístek je až 18 mm dlouhý a 9 mm široký, postranní vnější okvětní lístky jsou až 18 mm dlouhé, vnitřní okvětní lístky jsou až 16 mm dlouhé a až 10 mm široké, špičaté, pysk je vzpřímený, až 20 mm dlouhý a 12 mm široký, při bázi žlutý a s červenými skvrnkami. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Na tento druh se vztahují ochranářská opatření mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Poznámka: Rod Cuitlauzina v současnosti čítá sedm druhů (POWO 2019), které se vyskytují v oblasti od Mexika až po Kolumbii. Cuitlahuatzin, na nějž odkazuje rodové jméno, nebyl mexický, guatemalský ani žádný jiný botanik – byl to samotný předposlední aztécký vládce, který panoval jen krátce v roce 1520 (někdy se mu také říkává Cuitláhuac).

Cuitlauzina pulchella
Cuitlauzina pulchella

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 2. 2009 (Guatemala, Cobán).