Syn.: Berkheya squarrosa (L.) Willd., Gorteria squarrosa L.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Cullumia squarrosa
Rozšíření: Jihoafrický druh, je známý z malého území v provincii Western Cape, kde roste od Kapského poloostrova po městečko Stanford.
Ekologie: Stanovištěm je keřovitá vegetace fynbos, vyskytuje se v území s převažujícími zimními srážkami a letními suchy, od hladiny moře do nadmořské výšky kolem 200 m.
Cullumia squarrosa
Popis: Bohatě větvený ostnitý keřík vysoký nejčastěji do 50 cm; v mládí obvykle pavučinatě chlupatý, s hustě olistěnými, často hadovitě zkroucenými větvičkami. Listy jsou střídavé, drobné, 1–2(–2,5) cm dlouhé, s podvinutým okrajem s drobnými trny a ostře pichlavou špičkou. Úbory jsou jednotlivé, přisedlé na koncích větviček; zákrov je čtyřřadý; vnější zákrovní listeny se podobají listům a jsou pichlavé, vnitřní jsou odlišné, vejčité, bez osténků; jazykovité květy jsou sterilní, žluté, na vrcholu čtyřzubé; trubkovité květy jsou fertilní, žluté, hluboce 5zubé. Nažky jsou válcovité až elipsoidní, bez chmýru.
Ohrožení a ochrana: V jihoafrickém Červeném seznamu (2009) je tento druh zařazen do kategorie ohrožených (VU – vulnerable).
Poznámka: Do rodu se dnes řadí asi 15 druhů, všechny rostou pouze v nejjižnějším cípu Afriky a téměř nepřesahují z květenné říše Capensis.
Cullumia squarrosa
Cullumia squarrosa
Cullumia squarrosaCullumia squarrosa
Cullumia squarrosa
Cullumia squarrosa
Fotografovalï Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 14. a 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Gansbaai, rezervace Grootbos a Table Mountain NP, Cape Point).