Syn.: Abies batavorum Siebold ex Carrière, Abies lanceolata (Lamb.) Poir., Belis jaculifolia Salisb., nom. illeg., Belis lanceolata (Lamb.) Hoffmanns., Cunninghamia chinensis de Vos, Cunninghamia jaculifolia (Salisb.) Druce, nom. illeg., Cunninghamia sinensis R. Br., nom. illeg., Cunninghamia unicanaliculata D. Y .Wang et H. L. Liu, Larix chinensis Mill., Pinus lanceolata Lamb., Raxopitys cunninghamii J. Nelson, nom. illeg.
Česká jména: ostrolistec kopinatý (Mareček 1994)
Čeleď: Cupressaceae Bartl. – cypřišovité
Cunninghamia lanceolata
Rozšíření: Východoasijský druh, v současnosti se vyskytuje v celé jižní polovině východní Číny (od provincie Jün-nan na jihozápadě až po Ťiang-su na severovýchodě areálu), v severní Indočíně, na Chaj-nanu i Tchaj-wanu. Jeho původní rozšíření není zcela jasné, od pradávna byl totiž v příhodných oblastech Číny vysazován, byl rovněž introdukován do Japonska. Druh je poměrně variabilní, jsou rozlišovány dvě variety, které část literatury klasifikuje dokonce jako samostatné druhy. Nominátní varieta roste ve většině areálu, zatímco Cunninghamia lanceolata var. konishii jen v jihočínské provincii Fu-ťien, na Tchaj-wanu a na severu Indočíny.
Ekologie: Roste ve smíšených lesích, na skalnatých svazích, v nadmořských výškách od 200 až do 2800 m.
Popis: Stálezelený jednodomý keř až strom dosahující výšky až okolo 50 m, s korunou kuželovitou, větvemi v nepravidelných přeslenech a borkou tmavě šedou až tmavě hnědou, odlupující se v nepravidelných pásech. Listy vyrůstají na větvičkách spirálovitě, jsou čárkovité až úzce kopinaté, 8–70 mm dlouhé a 1,5–5 mm široké, rovné nebo lehce srpovitě zahnuté, ploché, po okraji drobně zubaté, na vrcholu špičaté, po obou stranách se stomatálními pruhy. Samčí šištice vyrůstají ve svazečcích na koncích letorostů, jsou široce obvejcovité, samičí šištice vyrůstají na koncích letorostů po 1–4, jsou vejčité, zhruba 12 mm dlouhé, později až skoro kulovité, 18–45 mm dlouhé.
Využití: Ve východní Asii roste tento strom dosti rychle, jeho dřevo je měkké, ale poměrně odolné a snadno opracovatelné. Využívá se k výrobě nábytku, podlah, různého obalového materiálu, dokonce i rakví. Borka se dříve v některých oblastech Číny používala jako střešní krytina.
V klimatických podmínkách střední Evropy ostrolistec kopinatý snadno namrzá, následně sice dobře regeneruje, ale nedosahuje východoasijských rozměrů.
Poznámka: Tento monotypický rod byl pojmenován na počest J. Cunninghama, skotského lékaře, který od roku 1698 pracoval pro Východoindickou společnost v obchodní stanici na čínském pobřeží a představovaný druh zde pro evropskou botaniku objevil.
Cunninghamia lanceolata
Cunninghamia lanceolata
Cunninghamia lanceolata
Cunninghamia lanceolata
Cunninghamia lanceolata
Cunninghamia lanceolata
Fotografováno dne 14. 10. 2018 (Čechy, Arboretum FLD Kostelec nad Černými lesy).