Syn.: Cuphea hirsuta Gill. ex Hook. et Arn., Cuphea hyssopifolia var. brachyphylla Griseb., Cuphea thymoides Lorentz, Parsonsia glutinosa (Cham. et Schltdl.) A. A. Heller
Česká jména: hlazenec (Presl 1846, Polívka 1900), kufea (Mareček 1994)
Čeleď: Lythraceae Jaume St.-Hil. – kyprejovité

Cuphea glutinosa

Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se v jižní Brazílii, na severu jeho areál zasahuje do státu Bahia (Mata Atlântica, Pampa), rovněž v Uruguayi, Paraguayi, východní Bolívii a severní Argentině. Byl zavlečen i na jihovýchod USA.

Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, na písčinách, při březích vodních toků, v křovinaté vegetaci, pampě, také při okraji polí a podél cest, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m.

Cuphea glutinosa

Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s větvemi poléhavými až přímými, 10–40 cm dlouhými, jednoduchými nebo větvenými, chlupatými i řídce až hustě žláznatými. Listy jsou vstřícné, vzácněji vyrůstají i v přeslenech, řapík je jen 2–5 mm dlouhý, čepel je eliptická až kopinatá, 3–32 mm dlouhá a 1–13 mm široká, na bázi zaokrouhlená či klínovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá, po obou stranách řídce chlupatá nebo olysalá. Květy vyrůstají v hroznech; listeny jsou eliptické až úzce vejčité, 3–19 mm dlouhé a 1–6 mm široké, špičaté; květy vyrůstají na stopkách jen 1–3 mm dlouhých; češule je válcovitá, 6–10 mm dlouhá, slabě zakřivená, zelená až červeně naběhlá, řídce žláznatá, kališní cípy jsou nestejné, dorzální cíp je o něco větší; korunních lístků je 6, jsou volné, dorzální 2 korunní lístky jsou větší, eliptické, 4–8,5 mm dlouhé a 2–5 mm široké, nafialovělé, ostatní 4 korunní lístky jsou jen 4,5–7,5 mm dlouhé a 1,5–3 mm široké, růžové, někdy mohou být růžové korunní lístky všechny; 3 tyčinky jsou lysé, 2 chlupaté. Plody jsou vejcovité tobolky.

Využití: Rostlina se uplatňuje v tradiční jihoamerické medicíně.

Cuphea glutinosa
Cuphea glutinosa
Cuphea glutinosa
Cuphea glutinosa

Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 3. 2019 (Uruguay, okolí Colonia del Sacramento).