Syn.: Cuphea liebmannii Koehne, Cuphea platycentra Lem., Parsonsia ignea (A. DC.) Standl., Parsonsia liebmannii (Koehne) Standl., Parsonsia platycentra (Lem.) Britton
Česká jména: hlazenec (Presl 1846), hlazenec širokoostružný (Polívka 1900), kufea (Mareček 1994)
Čeleď: Lythraceae Jaume St.-Hil. – kyprejovité
Cuphea ignea
Rozšíření: Pochází z Mexika (státy Oaxaca, Veracruz a Chiapas). Je pěstovaná v mnohých tropických i subtropických oblastech, jako letnička i v mírném pásmu. V tropických zemích může zplaňovat (Střední a Jižní Amerika, Havajské ostrovy, Fidži, Maskarény).
Ekologie: Roste na světlinách v tropických lesích, v pobřežních zónách, také na ruderálních stanovištích, na místech vlhkých a slunných. Květy jsou ve své domovině opylovány kolibříky a motýly.

Cuphea ignea

Popis: Stálezelený, bohatě větvený polokeř dorůstající výšky 30–60 cm. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, 2–6 cm dlouhé, vejčitě kopinaté, s lesklou, tmavě zelenou lícní stranou, na rubu jsou listy světlé, matné. Květy vyrůstají v paždí listů, jsou asi 4 cm dlouhé. Květ tvoří úzká trubkovitá češule, která je lysá, slabě podélně rýhovaná, ohnivě červená, kolem ústí bílá, zakončená malými purpurově-černými cípy. Plodem je tobolka.
Využití: V mírném pásmu se pěstuje jako letnička nebo hrnková rostlina, kvete od května do září, k přezimování potřebuje teploty alespoň 7–10 °C. V kultuře jsou i bílé a oranžové odrůdy. Množí se výsevem semen nebo vrcholovými řízky. Při pěstování snáší i polostín, potřebuje vlhko, propustné humózní půdy.

Cuphea ignea
Cuphea ignea

Fotografováno dne 19. 11. 2010 (Réunion, Cilaos).