Syn.: Cuphea emarginata Piergrossi, Cuphea lanceolata f. rosea Regel, Cuphea lanceolata var. silenoides (Nees) Regel, Cuphea silenoides Nees, Cuphea zimapani E. Morren
Česká jména: hlazenec (Presl 1846, Polívka 1900), kufea (Mareček 1994)
Čeleď: Lythraceae Jaume St.-Hil. – kyprejovité
Cuphea lanceolata

Cuphea lanceolata

Rozšíření: Druh pochází z madreanské části severního a středního Mexika, na severu areál zasahuje do států Coahuila a Tamaulipas, na jihu do států Jalisco a Hidalgo. Do Anglie byl přivezen už v roce 1796, od první poloviny 19. století se pěstuje jako okrasná rostlina. V některých oblastech světa může i zplaňovat (např. Nový Zéland).
Ekologie: Roste v xerofilních křovinaté vegetaci, objevuje se na pastvinách. Je vysazován v zahradách a parcích, odkud může pronikat do okolí lidských sídel a na ruderální stanoviště.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 45–60 cm dlouhou, větvenou, žláznatě chlupatou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, kopinaté až vejčité, až 7 cm dlouhé, celokrajné, na vrcholu tupé, chlupaté. Květy vyrůstají jednotlivě z úžlabí horních listů, jsou stopkaté, odstálé; listeny jsou malé, střídavé; češule je trubkovitá, s 10 žilkami, nachová, žláznatá; 2 horní korunní lístky jsou velké, víceméně okrouhlé, nehetnaté, fialově nachové se světlejšími žilkami, další 4 korunní lístky jsou výrazně menší, poněkud světlejší. Plodem je tobolka.
Cuphea lanceolata
Cuphea lanceolata

Fotografováno dne 7. 7. 2018 (Praha, Zahrada na šestapadesátém kilometru).