Syn.: Cuphea apetala Koehne, Cuphea ciliata Link ex Koehne, nom. inval., Cuphea eminens Planch. et Linden, Cuphea jorullensis Hook., nom. illeg., Cuphea strumosa Moç. et Sessé ex DC., Parsonsia micropetala (Kunth) Standl.
Čeleď: Lythraceae Jaume St.-Hil. – kyprejovité
Cuphea micropetala
Rozšíření: Pochází z jižního Mexika, kde roste v provinciích Colima, Guerrero, Mexico, Michoacan, Morelos, Nayarit, Oaxaca a Puebla, v současnosti se pěstuje v subtropických zemích. Rod pochází z Ameriky, kde je bohatě rozrůzněn asi do 260 druhů.
Ekologie: V původním areálu roste podél potoků, v otevřených lesích i na pastvinách.
Popis: Dosti statná vytrvalá bylina nebo polokeř vysoký 0,5–1,2 m; stonky jsou přímé, poněkud lepkavé. Listy jsou vstřícné, úzce kopinaté, až 15 cm dlouhé a 1,5 cm široké. Květy jsou jednotlivé v paždí listů; češule je válcovitá, až 3 cm dlouhá, mírně zakřivená, na bázi poněkud břichatá, s šikmým ústím, žlutá až oranžová, roztroušeně chlupatá; kališní lístky na vrcholu češule jsou velmi krátké; koruna chybí; tyčinky tvoří 2 kruhy a vynikají z češule; čnělka je rovněž delší než češule. Plodem je mnohosemenná tobolka.
Využití: Pěstuje se jako okrasná rostlina ve veřejných výsadbách i na soukromých zahrádkách, hlavně pro zajímavé barevné květy.
Cuphea micropetala
Cuphea micropetala
Cuphea micropetala
Cuphea micropetala
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 9. 11. 2013 (Etiopie, Addis Abeba, okrasná výsadba).