CUSCUTA APPROXIMATA Bab. – kokotice žlutavá / kukučina

Syn.: Cuscuta planiflora subsp. approximata (Bab.) H. Lindb., Cuscuta planiflora var. approximata (Bab.) Engelm., Cuscuta urceolata Kunze
Česká jména: kokotice žlutavá, kokotice křovištní (Kubát 2002)
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité

Cuscuta approximata

Rozšíření: Jižní a střední Evropa, Kanárské ostrovy (Lanzarote, Fuerteventrua, Gran Canaria, Tenerife), Maroko, jihozápadní až střední Asie, zasahuje až do severozápadní Indie, západní Číny a do středoasijských republik. Zavlečená na západ USA a na Kapverdy. U nás se vyskytuje vzácně na jižní Moravě u Pouzdřan.

Ekologie: Na suchých stanovištích, v travnatých nebo křovinatých společenstvech. Parazituje na více hostitelích, jak na bylinách, tak na dřevinách. Velmi často na bobovitých (rody Genista, Cytisus, Chamaecytisus), na snímku parazituje na Launaea arborescens.

Cuscuta approximata

Popis: Nezelená parazitická rostlina, ovíjivá lodyha v průměru 0,7 mm, bohatě větvená, lysá, zbarvená do žluta, často s nádechem do červena. Listy redukované. Květenství hustá, kulovitá, vícekvětá, květy 4–5četné, v průměru 3,9 mm velké, kalich až 3,6 mm dlouhý, kališní cípy se na bázi široce překrývají, na vrcholu jsou náhle zúžené do masité špičky, koruna až 3,9 mm, bílá někdy i žlutavá nebo s nádech do růžové. Plod tobolka 1,7 mm dlouhá, se 3–4 semeny.

Záměny: Od podobného druhu Cuscuta planiflora se liší především tvarem kališních cípů – ty jsou u druhého druhu užší, nejsou zakončené masitou špičkou a na bázi se skoro nepřekrývají.

Ohrožení a ochrana: Kokotice žlutavá je zařazena ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1r).

Cuscuta approximata
Cuscuta approximata

Fotografováno dne 10. 3. 2012 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Fuerteventura, Playa Garcey).