Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité

Cussonia arenicola

Rozšíření: Druh indooceánského pobřeží jižní Afriky, vyskytuje se na severu jihoafrické provincie KwaZulu-Natal a v nejjižnější části Mosambiku.

Ekologie: Roste především v křovinaté a lesnaté vegetaci na pobřežních dunách, občas proniká i do vnitrozemí, objevuje se tu opět v lesích na písčitém podkladu.

Cussonia arenicola

Popis: Obvykle jednokmenný keř dosahující výšky 100–200 cm, s borkou šedou nebo zelenou, hladkou. Listy mají řapík až 25 cm dlouhý, čepel je v obrysu skoro okrouhlá, 2krát zpeřená, lístků je 4–7(–12), jsou řapíčkaté, 6–18 cm dlouhé, zelené, vřeteno je výrazně obtrojúhelníkovitě křídlaté, lístky 2. řádu jsou přisedlé, obkopinaté a obvejčité, až 9 cm dlouhé a 2–4 cm široké. Květenství je terminální, složené z (5–)8–15(–23) válcovitých hroznů, které jsou 3–9 cm dlouhé a 0,8–1,4 cm široké, jejich stopky jsou 3–18 cm dlouhé; listeny jsou asi 1 cm dlouhé. Květy jsou bílé nebo nazelenalé, kalich je 4cípý; korunní lístky jsou vejčité, opadavé; tyčinek je 5, jsou zhruba stejně dlouhé jako korunní lístky, čnělka je asi 1 mm dlouhá, blizna je 2ramenná. Plodem je asi 4 mm dlouhá bobule, s vytrvávající čnělkou.

Cussonia arenicola
Cussonia arenicola

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Sodwana Bay).