CUSSONIA PANICULATA Eckl. et Zeyh.

Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité

Cussonia paniculata

Rozšíření: Druh jižní Afriky, jehož areál se táhne od Kapska (Karoo) přes Lesotho, horské oblasti jihoafrických provincií Free State a KwaZulu-Natal až do provincií Gauteng, Mpumalanga a Limpopo, zasahuje rovněž do Svazijska a na jih Botswany. Kromě nominátního poddruhu, který se vyskytuje především v provincii Eastern Cape a patrně i v Lesothu, bývá rozlišován ještě poddruh C. p. subsp. sinuata – ten najdeme spíše v severní části areálu.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci (bushveld), na suchých kamenitých svazích a skalních výchozech, na horských travnatých stanovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2100 m. Kvete od ledna do dubna.

Cussonia paniculata

Popis: Menší strom dosahující výšky okolo 5 m. Listy vyrůstají na konci větví, jejich řapíky jsou až 50 cm dlouhé, čepele jsou v obrysu okrouhlé, dlanitě složené, lístků je 7–9(–13), jsou přisedlé, až 27 cm dlouhé, na bází klínovité, někdy téměř celokrajné či jen chobotnaté (subsp. paniculata), jindy peřenolaločnaté až peřenodílné (subsp. sinuata), na vrcholu špičaté, krátce hrotité, lysé, šedozelené. Květenství je latnaté, složené z klasů, které jsou až 13 cm dlouhé, stopka květenství je asi 5 cm dlouhá; listeny jsou drobné, kopinaté; květy jsou přisedlé, dosahují asi 6 mm v průměru, kalich je 5cípý, cípy jsou drobné, korunních lístků je 5, jsou zelenožluté. Plodem je kulovitá bobule o průměru okolo 6 mm, v době zralosti nachová až hnědočervená.

Využití: Rostlinu zná jihoafrická tradiční medicína, listy slouží jako krmivo pro domácí zvířata, kořen se používá i v kuchyni. Dřevo je měkké, používalo se k výrobě brzdových destiček.

Poznámka: Rod Cussonia v současnosti čítá asi 20 druhů, všechny pocházejí ze subsaharské Afriky, objevují se rovněž na Madagaskaru. Pierre Cusson (1727–83), po němž je rod pojmenován, byl francouzský botanik.

Cussonia paniculata
Cussonia paniculata
Cussonia paniculata
Cussonia paniculata

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 13. 9. 2018 (Lesotho, Quthing) a 21. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, soutěska řeky Tugela).