Syn.: Cussonia boivinii Drake, Cussonia calophylla Miq., Cussonia kraussii Hochst., Cussonia quercifolia Colla, Cussonia triptera Colla
Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité

Cussonia spicata

Rozšíření: Areál se táhne od severního okraje provincie Western Cape v Jihoafrické republice přes Svazijsko, Mozambik, Zimbabwe, Zambii, Malawi, Tanzánii až po Keňu, a dále na Komorách; podle některých badatelů roste i na Madagaskaru.

Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny a lesní okraje, roste ve formaci karoo i v savaně, vystupuje do nadmořské výšky až 1800 m.

Cussonia spicata

Popis: Stálezelený stromek dorůstající výšky 3–10(–17) m; kmen má šedou, tlustou borku. Listy jsou střídavé, dvakrát dlanité, obvykle 5–9četné, lístky jsou zpravidla trojčetné; řapík je 60–100 cm dlouhý; lístky mohou mít až 5 cm dlouhý řapíček a jsou většinou křídlaté; lístky druhého řádu jsou kopinaté, 7–15 cm dlouhé a 2–4 cm široké, tmavozelené až modrozelené, lesklé, na bázi klínovité, celokrajné až ostře zubaté, na vrcholu špičaté. Květenství je složený okolík tvořený 8–12 tlustými klasy 5–15 cm dlouhými; květy jsou oboupohlavné, pětičetné, podepřené 1–3 listeny; kalich je nezřetelný; korunní lístky jsou drobné, žlutozelené; tyčinek je 5; semeník je spodní, dvoupouzdrý, čnělky jsou 2. Plody jsou hranaté tmavočervené bobule 4–6 mm v průměru, obklopené vytrvávajícími listeny.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) figuruje v kategorii druhů vyžadujících pozornost (LC – least concern).

Cussonia spicata
Cussonia spicataCussonia spicata
Cussonia spicata
Cussonia spicata

Fotografovali Vít Grulich, dne 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Oudtshoorn, Buttelsdrift), a Jindřiška Vančurová, dne 4. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve).