Syn.: Cussonia thyrsoidea Thunb.
Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité
Cussonia thyrsiflora
Rozšíření: Vyskytuje se pouze v Jihoafrické republice v provinciích Western a Eastern Cape, převážně v pobřežních oblastech od Kapského poloostrova po Port Edward.
Ekologie: Roste v křovinách na svazích nad pobřežím, vystupuje do nadmořské výšky 500 m. Kvete celý rok, rostliny opylují brouci a mouchy.
Cussonia thyrsiflora
Popis: Rozkladitý stálezelený keř nebo stromek vysoký 0,8–3(–5) m; větve mají hladkou šedou, dosti tlustou borku s četnými jizvami po listech. Listy jsou střídavé, 6–8četné; řapík je 5–15 cm dlouhý; lístky jsou obvejčité, 5–8 cm dlouhé a 2–4 cm široké, na líci sytě zelené, na rubu světlejší, s vyniklými žilkami, na bázi klínovité, podvinuté, celokrajné nebo pod vrcholem drobně zubaté, na vrcholu zašpičatělé. Květenství je okolík složený z 6–12 chudých hroznů; květy jsou oboupohlavné, pětičetné; kalich je nezřetelný; korunní lístky jsou poněkud dužnaté, žlutozelené, záhy opadavé; tyčinek je 5, s masitými nitkami, opadávají; disk vylučuje nepříjemně páchnoucí nektar; semeník je spodní, dvoupouzdrý, čnělky jsou 2. Plody jsou kulovité, lehce zploštělé purpurové bobule; semena jsou téměř kulovitá.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) je zařazen do skupiny druhů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Cussonia thyrsiflora
Cussonia thyrsiflora
Cussonia thyrsiflora
Cussonia thyrsiflora
Fotografováno ve dnech 16., 18., 25. a 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Knysna, Kranshoek; Plettenberg Bay, Robberg Peninsula; Table Mountain National Park, severní svah Stolové hory a Cape Point).