Syn.: Alsophila tricolor (Colenso) R. M.Tryon, Cyathea tricolor Colenso, Polypodium dealbatum G. Forst.
Čeleď: Cyatheaceae Kaulf.
Cyathea dealbata
Rozšíření: Endemit Nového Zélandu rozšířený hojně na Severním ostrově a na severozápadě, severu a východě Jižního ostrova.
Ekologie: Nížinné a horské lesy.
Popis: Středně vysoká (do 10 m) stromovitá kapradina. Kmen je v maximálně 45 cm široký, v horní části patrné jizvy po starých opadlých listech. 2–4 m dlouhé listy jsou více méně vodorovně rozložené (široké 60–120 cm). Báze řapíků bývají pokryty stříbřitě bílým voskovitým povlakem. Listy svrchu tmavě zelené a zespoda typicky stříbřitě bílé. Jen u mladých listů (prvních několik let) jsou listy i zespoda zelené. Spodní stranu fertilních listů pokrývá množství hnědých výtrusných kupek.
Záměny: Nezaměnitelný druh.
Poznámka: Z tohoto druhu byl odvozen národní emblém používaný na dresech různých sportovních reprezentantů Nového Zélandu, jakož i na mnohých suvenýrech.
Anglické jméno druhu je Silver Fern, maorské jméno „ponga“ bývá někdy v širším slova smyslu používáno pro všechny stromovité kapradiny. Její listy jsou velmi užitečné k vyznačení cesty nočním podokarpovým lesem.
Cyathea dealbataCyathea dealbata
Cyathea dealbata
Cyathea dealbata
Fotografováno ve dnech 24. 3. 2007 (Nový Zéland, Rauhine Forest Range), 5. 5. 2007 (Nový Zéland, Huka Falls), 16. a 22. 5. 2007 (Nový Zéland, Wellington, Otari Wilsdon’s Bush).

Literatura:
HUTCHING G. (2004): The Penguin Natural World of New Zealand, An Illustrated Encyclopaedia of Our Natural Heritage. Penguin Books.
METCALF L. (2003): A photographic guide to Ferns of New Zealand. New Holland Publishers (NZ) Ltd, Auckland-Sydney-London-Cape Town.