Syn.: Alsophila baroni Baker, Alsophila dregei (Kunze) R. M. Tryon, Cyathea polyphlebia Baker, Cyathea rigidula Baker, Cyathea segregata Baker
Čeleď: Cyatheaceae Kaulf.
Cyathea dregei
Rozšíření: Areál se táhne od jihozápadního cípu Afriky v Jihoafrické republice přes Svazijsko, Mozambik, Zimbabwe až po Ugandu, dále roste v západní tropické Africe od Kamerunu až po Sierra Leone. Také se vyskytuje na Madagaskaru.
Ekologie: Stanovištěm jsou především otevřené nivy potůčků v travnatých územích, v křovinách často vyčnívá korunou nad zápoj keřového patra; méně často roste na okrajích lesních porostů. Provází lokality s chladnějším klimatem a dostatečným zásobením srážkami. V jižní Africe vystupuje až do nadmořské výšky 2000 m.
Cyathea dregei
Popis: Stromová kapradina s nápadně silným dřevnatým kmenem vysokým až 5 m a dorůstajícím v průměru až 45 cm. Listy tvoří korunovitou růžici na vrcholu kmene; řapík je 30–45 cm dlouhý, světlehnědý, s hustými, hnědými, lesklými, zkroucenými, až 4 cm dlouhými plevinami; čepel je až 2(–3) m dlouhá, 3krát zpeřená, zelená; úkrojky posledního řádu jsou podlouhlé, celokrajné nebo drobně vroubkované, špičaté, někdy poněkud srpovité, na ploše oboustranně lysé, na spodní straně na žilkách a vřeteni se světle hnědými chlupovitými plevinami. Kupky výtrusnic jsou okrouhlé, početné, umístěné až po 10 podél střední žilky úkrojků.
Záměny: Statná stromová rostlina, mezi původními jihoafrickými kapradinami podobná jen druhu Cyathea capensis, který je však převážně lesní, má štíhlý kmen, na řapících a listech má tmavé, jen 1 cm dlouhé pleviny a zpravidla jen jedno sporangium na bázi listového úkrojku.
Cyathea dregeiCyathea dregei
Cyathea dregei
Cyathea dregei
Cyathea dregei
Cyathea dregei
Cyathea dregei
Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 9. a 11. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canon; KwaZulu-Natal, Drakensberg Mountains, Monks Cowl).