CYATHEA MEDULLARIS (G. Frost.) Sw.

Syn.: Sphaeropteris medullaris (G. Forst.) Bernh., Cyathea medullaris var. polyneuron (Colenso) C. Chr., Cyathea medullaris var. integra Hook., Cyathea polyneuron Colenso, Polypodium medullare G. Forst.
Čeleď: Cyatheaceae Kaulf.
Cyathea medullaris
Rozšíření: Endemická stromovitá kapradina Nového Zélandu. Rozšířena po celém Severním ostrově vyjma nejvyšších poloh. Na Jižním ostrově se vyskytuje jen ve vlhčích pobřežních oblastech celého západního a severu východního pobřeží. Hojně se vyskytuje i na ostrovech Three Kings, Chatham a Stewart.
Ekologie: Roste v nížinných a pahorkatinných lesích od hladiny moře do nadmořské výšky 600 m.
Popis: Nejvyšší kapradina Nového Zélandu dorůstající až 20 m výšky a 60 cm průměru kmene u báze. Nápadně černý kmen je pokryt šestiúhelníkovitými jizvami po opadlých listech. Koruna je složena z 20–30 mírně skloněných, 2,5–6 m dlouhých a až 2 m širokých, vějířovitých listů. Listy jsou tuhé na dotek, mírně podvinuté, svrchu tmavě zeleně lesklé, zespoda bledé. Fertilní listy jsou na spodní straně posety četnými tmavě hnědými výtrusnými kupkami. Báze řapíků listů jsou typicky mohutné a černé.
Záměny: Nezaměnitelná svou velikostí a barvou.
Poznámka: Anglické jméno druhu je Black Tree Fern, maorské Mamaku, ale používají se i spojení Black Mamaku nebo pro majestátní vzhled King Fern.
Cyathea medullarisCyathea medullaris
Cyathea medullarisCyathea medullaris
Cyathea medullaris
Fotografováno dne 16. 5. 2007 (Nový Zéland, Wellington, Karori Wildlife Sanctuary).

Literatura:
HUTCHING G. (2004): The Penguin Natural World of New Zealand, An Illustrated Encyclopaedia of Our Natural Heritage. Penguin Books.
METCALF L. (2003): A photographic guide to Ferns of New Zealand. New Holland Publishers (NZ) Ltd, Auckland-Sydney-London-Cape Town.