Syn.: Alsophila sechellarum (Mett.) R. M. Tryon
Čeleď: Cyatheaceae Kaulf.
Cyathea sechellarum
Rozšíření: Endemický druh Seychelských ostrovů v Indickém oceánu, jediný zdejší druh rodu a současně jediná zdejší stromová kapradina. Vyskytuje se pouze na 2 vysokých žulových ostrovech vnitřní skupiny, a to na ostrovech Mahé a Silhouette.
Ekologie: Vlhké tropické lesy ve vyšších nadmořských výškách; vyskytuje se pouze v zóně pravidelné kondenzace oblačnosti. Dnes je to druh poměrně vzácný.
Cyathea sechellarum
Popis: Stromová kapradina dosahující výšky až 10 m. Kmen je přímý, štíhlý, může mít až 12 cm v průměru. Koruna je tvořena růžicovitě uspořádanými listy s velmi tenkým, nápadně obloukovitě zahnutým řapíkem a listovým vřetenem, takže má deštníkovitý tvar, odumřelé listy často zůstávají viset podél kmene. Listy jsou zpravidla třikrát zpeřené; řapík je na bázi pokrytý žlutohnědými plevinami; úkrojky posledního řádu jsou podlouhlé, 7–8 mm dlouhé a 2 mm široké, lehce srpovitě zahnuté, na okraji vroubkované, špičaté, zářezy mezi úkrojky mají tvar písmene U.
Cyathea sechellarumCyathea sechellarum
Cyathea sechellarumCyathea sechellarum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 6. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: národní park Morne Seychellois, Mare aux Cochons).