Syn.: Achyranthes cylindrica Bojer ex Moq., Achyranthes cylindrica Bojer, Cyathula albida Lopr., Cyathula distorta (Hiern) C. B. Clarke, Cyathula mannii Baker, Cyathula schimperiana Moq., Desmochaeta distorta Hiern, Pupalia alopecurus Fenzl ex Drège, Pupalia schimperiana Hochst., Trichinium latifolium E. Mey. ex Moq.
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité

Cyathula cylindrica

Rozšíření: Druh subsaharské Afriky, jehož areál s táhne od Kamerunu a Etiopie přes Tanzanii, Angolu, severní Namibii, Zimbabwe a Mosambik až do východních provincií Jihoafrické republiky. Byl zaznamenán rovněž na Madagaskaru.

Ekologie: Roste v lemech horských lesů, na skalnatých stanovištích, na březích vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2400 m.

Cyathula cylindrica

Popis: Vytrvalá bylina, často 60–100 cm vysoká, s lodyhou poléhavou, v dolních nodech kořenující, anebo vystoupavou, opíravou, pak až 6 m dlouhou, lysou nebo chlupatou. Listy jsou řapíkaté, tvarově dosti variabilní, eliptické až vejčité, 1–14 cm dlouhé a 0,7–6 cm široké, na bázi klínovité nebo mělce srdčité, po okraji zvlněné, na vrcholu zaokrouhlené nebo špičaté, lysé nebo chlupaté, vzácně až plstnaté. Květenství je terminální, klasnaté, válcovité, někdy až 18 cm dlouhé, je tvořeno triádami květů, každý fertilní je podepřen 1–2 modifikovanými květy; listeny jsou vejčité, 7–8,5 mm dlouhé, osinaté; okvětní lístky jsou kopinaté, 4,5–7,5 mm dlouhé, se 3(–5) žilkami, 2 vnější lístky jsou na bázi vypouklé, po okraji blanité, lysé, špičaté nebo tupé, krátce hrotité, vnitřní 3 lístky mají blanitý okraj užší, jsou tupé, bíle chlupaté. Plodem je vejcovitá tobolka, 2–3 mm dlouhá.

Cyathula cylindrica
Cyathula cylindricaCyathula cylindrica

Fotografovala Věra Svobodová, dne 9. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve).