Syn.: Achyranthes globulifera Bojer ex Moq., Achyranthes uncinulata Schrad., Alternanthera lappulacea Schltdl. ex Moq., Cyathula globulifera Moq., Desmochaeta uncinulata (Schrad.) Hiern, Paronychia capensis Eckl. ex Steud., Pupalia globosa Bechst. et Steud., Pupalia holosericea Fenzl ex Moq., Saltia globosa Hochst. et Steud. ex Moq.
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité

Cyathula uncinulata

Rozšíření: Druh subsaharské Afriky, na severu kontinentu areál zasahuje až do Kamerunu a Eritrey, k jihu vede přes Keňu, Tanzanii, Angolu a Zimbabwe až do východních provincií Jihoafrické republiky, Svazijska a Lesotha. Vyskytuje se také na Madagaskaru.

Ekologie: Roste v lemech křovin a lesů, na březích vodních toků, při okraji zemědělsky využívaných ploch, podél plotů i silnic, kde nezřídka vytváří husté houštiny pokrývající okolní vegetaci; stoupá až do nadmořské výšky okolo 2200 m. Kvete od září do října.

Cyathula uncinulata

Popis: Vytvalá bylina s lodyhou přímou nebo také poléhavou a opíravou, 75–300(–600) cm dlouhou, větvenou, rýhovanou, chlupatou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické až široce vejčité, (2,5–)3,5–12 cm dlouhé a (2–)2,5–8 cm široké, na bázi klínovité nebo mělce srdčité, celokrajné, na vrcholu špičaté, chlupaté. Květenství je terminální i axilární, je tvořeno stopkatou kulovitou hlávkou dosahující až 25 mm v průměru, která se v době plodu zvětšuje až do průměru okolo 40 mm; listeny jsou vejčité, asi 2,5 mm dlouhé, lysé; jednotlivé fertilní květy v hlávce jsou z každé strany podepírány triádou květů, z nich jeden je rovněž fertilní; okvětní lístky jsou úzce kopinaté, špičaté, lysé, 2 vnější 5–6,5 mm dlouhé, 1žilné, se zřetelnou hákovitě zahnutou osinou, 3 vnitřní jsou kratší, se 2–3 žilkami; tyčinek je 5, čnělka je štíhlá, blizna hlavatá. Plodem je vejcovitá tobolka, 2–2,25 mm dlouhá.

Poznámka: Rod Cyathula v současnosti čítá asi 29 druhů, které jsou rozšířeny v tropech obou zemských polokoulí.

Cyathula uncinulata
Cyathula uncinulataCyathula uncinulata
Cyathula uncinulata
Cyathula uncinulata
Cyathula uncinulata
Cyathula uncinulata

Fotografovala Věra Svobodová, dne 12. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Drakensberg, KwaZulu-Natal, NP Royal Natal Park, okolí Sentinelu).