Syn.: Cyclamen orbicularum Mill., Cyclamen vernum Sweet.
Čeleď: Myrsinaceae R. Br.; Primulaceae Vent. – prvosenkovité
Cyclamen coum
Rozšíření: Vyskytuje se v oblasti okolo Černého moře – od Turecka přes Bulharsko, Krym až po Kavkaz a severní Írán, areál zasahuje až do východního Středozemí (Sýrie, Libanon, Izrael). V areálu se rozlišuje několik poddruhů a forem. U nás tento druh neroste. Několik exemplářů však bylo nalezeno při floristické exkurzi Přírodovědné společnosti Zdeňkem Podešvou v Radotínském údolí v Praze (na našich fotografiích). Zřejmě se jedná o rostliny záměrně vysazené, není nám znám žádný doklad o zplanění tohoto druhu na našem území.
Ekologie: Ve své domovině roste v jehličnatých i listnatých lesích, v křovinách, někdy i na skalách, na stanovištích zastíněných, v pásmu od pobřeží až do hor (až do nadmořské výšky 2000 m). Kvete od března do dubna.
Popis: Vytrvalá bylina, 3–5(–7) cm vysoká. Listy jsou řapíkaté, okrouhlé až ledvinovité, někdy i delší než široké, celokrajné, se skvrnitou kresbou, naspodu načervenalé. Květy jednotlivé, nevonné, 5četné, korunní cípy jsou 8–14 mm dlouhé (u nalezených pražských exemplářů dosahovaly délky 11 mm a šířky 6 mm), bledě růžové s bílou nebo tmavě růžovou (až červenou) skvrnkou. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Všechny bramboříky jsou chráněny mezinárodní úmluvou CITES, druh Cyclamen coum je zároveň uveden v seznamu přísně chráněných druhů rostlin Úmluvy o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť (Bernská úmluva). Je uveden i v Červené knize Ruska.
Poznámka: Občas se pěstuje v zahradách, je vyhledávanou skalničkou. Sběr rostlin v přírodě je nezákonný.
Cyclamen coumCyclamen coum
Cyclamen coumCyclamen coum
Cyclamen coum
Cyclamen coum
Cyclamen coum
Fotografováno dne 1. 3. 2008 (Praha, Radotínské údolí).