Syn.: Cyclamen aegineticum Hildebr., Cyclamen gaidurowryssii Glasau, Cyclamen graecum f. album R. Frank et E. Frank, Cyclamen miliarakesii Heldr. ex Halácsy, Cyclamen pentelici Hildebr., Cyclamen velutinum Jord., Cyclaminos miliarakesii Heldr. ex R. Knuth, Cyclaminus graeca (Link) Asch., Cyclamen persicum subsp. mindleri (Heldr.) R. Knuth, Cyclamen mindleri Heldr.
Čeleď: Myrsinaceae R. Br.; Primulaceae Vent. – prvosenkovité
Cyclamen graecum
Rozšíření: Mediteránní oblast okolo Egejského moře (Řecko i řecké ostrovy, západní Turecko) a severní část ostrova Kypru.
Ekologie: Roste na suchých kamenitých svazích a stráních, v křovinách, v lemech a na světlinách borových lesů, v dolním stupni macchie, obvykle na vápenci, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1200 m. Kvete na podzim, od září až do prosince.
Cyclamen graecum
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní hlízkou, 7–20 cm vysoká. Listy jsou řapíkaté, srdčité, na okraji hrubě zubaté, tmavě zelené, někdy se stříbřitou kresbou, ale i bez ní, na rubu načervenalé. Květy se objevují ještě před vyrašením listů nebo společně s listy, jsou 5četné, nicí, kalich je zvonkovitý, koruna s krátkou trubkou a nazpět otočenými cípy, obvykle světle až tmavě růžová, vzácně i bílá, s oušky na bázi korunních lístků tmavěji zbarvenými. Plodem je tobolka, stvoly se po odkvětu již od báze nebo středu stáčejí k zemi.
Druh je dosti variabilní, rozdíly se projevují v barvě listů, odstínu květů, rozlišuje se řada poddruhů i forem (např. C. g. subsp. candicum, subsp. anatolicum, subsp. mindleri).
Ohrožení a ochrana: Cyclamen graecum je stejně jako další botanické druhy tohoto rodu zahrnut pod ochranu mezinárodní úmluvy CITES. Na Kypru je klasifikován jako druh kriticky ohrožený (CR).
Cyclamen graecum
Cyclamen graecumCyclamen graecum
Cyclamen graecum
Cyclamen graecum
Fotografovala Renata Grošaftová, dne 10. 10. 2010 a v červnu 2011 (Řecko, Kréta, okolí Agia Pelagia).