Syn.: Cyclanthera bourgaeana Naudin, Cyclanthera costaricensis Cogn., Cyclanthera explodens Naudin, Cyclanthera glauca Cogn., Elaterium brachystachyum DC.
Čeleď: Cucurbitaceae Juss. – tykvovité
Cyclanthera brachystachya
Rozšíření: Původně neotropický druh s areálem táhnoucím se od Kostariky až do Ekvádoru, snad i do Peru a Bolívie, pravděpodobně byl zaznamenán i v Mexiku a Guatemale. Byl zavlečen i do dalších oblastí světa (např. do Indonésie, Kamerunu).
Ekologie: Roste v tropických podhorských a horských lesích, křovinách, objevuje se i v sekundární vegetaci a na stanovištích narušovaných lidskou činností, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2200 m.
Cyclanthera brachystachya
Popis: Jednoletá až vytrvalá jednodomá bylinná liána s úponky a lodyhou až 3 m dlouhou, větvenou, lysou nebo chlupatou. Listy jsou řapíkaté, 2–10 cm dlouhé i široké, v obrysu široce vejčité, na bázi srdčité, 3–5laločnaté, laloky jsou vejčité, špičaté až hrotité, po okraji zubaté. Samčí květy vyrůstají v latnatém květenství, které je 8–30 mm dlouhé, samičí květy jsou jednotlivé; květy jsou 5četné, okvětní lístky jsou vejčité, až 2 mm dlouhé, bělavé až světle žluté. Plody jsou 2–4 cm dlouhé a 1,4–2,5 cm široké bobule nepravidelného ledvinovitého tvaru, zelené, ostnité, ve zralosti se roztrhnou a rozhodí semena.
Využití: Pěstuje se pro jedlé plody.
Poznámka: Do rodu Cyclanthera je v současnosti započítáváno 33 akceptovaných druhů.
Cyclanthera brachystachya
Cyclanthera brachystachya
Cyclanthera brachystachya
Cyclanthera brachystachya
Cyclanthera brachystachya
Fotografoval Mário Duchoň, v únoru 2013 (Indonésie, Sumatra, Berastagi, Karo Regency).