Syn.: Cyclanthera edulis Naudin ex Huber, Cyclanthera pedata var. edulis (Naudin ex Huber) Cogn.
Momordica pedata L.
Čeleď: Cucurbitaceae Juss. – tykvovité
Cyclanthera pedata
Rozšíření: Kulturní plodina, neznámá z přírody, původem z andské oblasti Jižní Ameriky, od Peru a Bolívie po Kolumbii. Pěstována už lidmi močické kultury (keramika s motivy plodů) v první polovině 1. tisíciletí n. l. Dnes rozšířena i jinde od tropů po mírné pásmo, především v jižní Asii.
Ekologie: Teplomilá tropická krátkověká plodina, nároky srovnatelná s tykvemi (Cucurbita).
Popis: Jednoletá úponkatá jednodomá liána s řapíkatými laločnaté listy s hlubokými zářezy, listové úkrojky s jemně i hrubě pilovitým okrajem, podobné momordice, ale bez jejího typického pachu; úponky obvykle 2klané. Květy drobné, asi 5 mm v průměru, většinou v chudších květenstvích; jejich koruna je široce rozevřená a nízká, nevýrazné žlutozelené barvy. Plodem je vysychavá bobule, nadmutá, zužující se a mírně prohnutá, na konci zašpičatělá, ve zralosti bledě zelená, na spodní straně až do žluta přecházející; nejběžnějším typem je hladký, asi 10–15 × 3–5 cm velký plod, jiná forma je ale mnohem větší, asi 22–28 × 8–12 cm, výrazněji prohnutá a ve střední části výrazně zploštělá, s několika málo měkkými krátkými ostny na horní straně; rostlina má běžně několik desítek plodů. Vnitřní stavbou je podobná paprice – oplodí je měkké, se slabou vůní podobnou okurkové, vnitřek je z větší části vyplněn vzduchem, uprostřed je sloupek až do špičky (jen u menších forem), na kterém najdeme na poutkách 5–10 semen ve 2 řadách. Semena jsou ve zralosti černá nebo tmavě hnědá, plochá a hranatá, charakteristického destičkovitého tvaru, kolem 1 cm dlouhá.
Využití: Pěstuje se pro plody; mladé – ještě s měkkými semeny – se dají jíst a zpracovávat syrové i tepelně upravené vcelku, u zralých je nutné odstranění semen a tepelná úprava. Listy a plody podpůrně pomáhají při cukrovce, mají protizánětlivé účinky a snižují krevní tlak.
Cyclanthera pedata
Cyclanthera pedata
Cyclanthera pedata
Cyclanthera pedata
Cyclanthera pedata
Cyclanthera pedata
Fotografie pocházejí z kultury.