Syn.: Cyclopia grandiflora A. DC., Cyclopia grandifolia Benth., Cyclopia latifolia DC., Cyclopia subternata auct., Cyclopia vogelii Harv.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Cyclopia intermedia
Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis, roste pouze v Jihoafrické republice v horách podél pobřeží Indického oceánu v provinciích Western a Eastern Cape, a to především ve skupinách Langeberg a Tsitsikamma, zasahuje až do okolí města Port Elizabeth. Do rodu patří více než 20 druhů, žádný z nich nepřesahuje hranice Capensis.
Ekologie: Provází vegetaci fynbos na vlhkých návětrných pískovcových svazích v nadmořských výškách 150–1500 m, je vázán na území se zimními srážkami.
Cyclopia intermedia
Popis: Přímo větvený keř, dorůstá výšky 0,5–3,5 m; větvičky jsou hranaté. Listy jsou střídavé, přisedlé, trojčetné, lysé; lístky jsou obvejčité až obkopinaté, 0,8–3 cm dlouhé a 0,3–1 cm široké, na okraji lehce podvinuté, na rubu světlejší. Sladce vonící květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů; kalich je široce zvonkovitý, cípy jsou trojúhelníkovité, zdéli kališní trubky; koruna je žlutá, pavéza je krátce nehetnatá, okrouhlá, uprostřed často s hnědavou skvrnkou, křídla jsou podlouhlá, člunek je zakřivený, tupý; tyčinek je 10, všechny jsou téměř úplně volné; semeník je lysý. Lusky jsou podlouhlé, smáčknuté, kožovité, s drobnými semeny.
Využití: Listy z druhů rodu Cyclopia se sbírají a připravuje se z nich čaj zvaný honeybush tea, který má podobné vlastnosti jako rooibos, tedy čaj z jiné bobovité rostliny Aspalathus linearis. Komerčně se využívají asi 4 druhy včetně tohoto, roční produkce je asi 125 tun čaje. Listy se sbírají v přírodě, ale dnes se rozmáhá i pěstování na plantážích. Tradičně se listy po nasbírání nařezaly, rozdrtily a nechaly usušit na slunci, dnes se při průmyslové přípravě nechávají 2 až 3 dny fermentovat v rotujících tancích, a pak se na vzduchu usuší. Obsahuje málo tříslovin, proto nápoj nehořkne ani poté, co se nechá dlouho vyluhovat; je poněkud sladší než rooibos.
Ohrožení a ochrana: Vzhledem k tomu, že listy z této rostliny se sbírají ke komerčnímu využití, a to i z populací v přírodě, byl v některých částech areálu zaznamenán ústup. V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je druh zařazen do kategorie ustupujících (declining).
Cyclopia intermedia
Cyclopia intermedia
Cyclopia intermedia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 17. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Knysna, Spitsberg).