Syn.: Aspidium cucullatum Blume, Aspidium unitum (L.) Sieber, Dryopteris unita (L.) Kuntze, Nephrodium cucullatum (Blume) Baker, Nephrodium insculptum Desv., Nephrodium leuconeuron Fée, Polypodium unitum L., Polystichum unitum (L.) Gaud., Sphaerostephanos unitus (L.) Holttum, Thelypteris unita (L.) C. V. Morton
Čeleď: Thelypteridaceae Pic. Serm. – kapradiníkovité

Cyclosorus unitus

Rozšíření: Druh tropických oblastí východní polokoule, jehož areál se táhne od tropické východní Afriky přes Madagaskar, Komory, Maskarény, Sri Lanku a Indii až po Thajsko, Indonésii, Filipíny, severní Austrálii, Fidži a Samou.

Ekologie: Roste v tropických lesích a lesních lemech, často se objevuje na březích vodních toků.

Cyclosorus unitus

Popis: Kapradina s dlouhým plazivým oddenkem; pleviny jsou až 5 mm dlouhé a asi 1,5 mm široké, nahnědlé. Řapík je 26–60 cm dlouhý, zhruba od poloviny s několika výrazně redukovanými lístky, celá čepel je v obrysu kopinatá, 25–63 cm dlouhá a 13–30 cm široká, na vrcholu špičatá, s 21–38 páry lístků, její vřeteno je hustě chlupaté; dolní lístky jsou silně redukované, jen asi 1 cm dlouhé, střední jsou přisedlé, odstálé, úzce kopinaté, peřenolaločnaté, 7,5–17 cm dlouhé a 0,8–1,5 cm široké, kožovité, střední žebro je hustě chlupaté, úkrojky jsou trojúhelníkovité, celokrajné, špičaté až zašpičatělé, na rubu chlupaté. Kupky výtrusnic vyrůstají na jednotlivých úkrojcích ve dvou řadách většinou po sedmi, ostěry jsou lysé nebo řídce chlupaté.

Poznámka: Rod Cyclosorus byl v minulosti rozčleněn na řadu menších rodů (Amphineuron, Christella, Pneumatopteris, Sphaerostephanos), které jsou rozlišovány na základě často notně minuciózních morfologických znaků – pak bývá tento druh uváděn jako Sphaerostephanos unitus. Jindy je ovšem zase naopak přiřazován k velmi široce pojímanému rodu Thelypteris.

Cyclosorus unitus
Cyclosorus unitus
Cyclosorus unitus
Cyclosorus unitus

Fotografoval Mário Duchoň, dne 17. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí jezera Takengon).