Syn.: Grusonia bigelovii (Engelm.) G. D. Rowley, Opuntia bigelovii Engelm.
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité
Cylindropuntia bigelovii
Rozšíření: Endemit Sonorské provincie Madreanské oblasti Severní Ameriky – vyskytuje se na jihozápadě USA (Arizona, jihovýchodní Kalifornie, jižní Nevada) a v severozápadním Mexiku (Baja California, Sonora).
Ekologie: Roste v Mohavské a Sonorské poušti, na píscích, v kamenitých a skalnatých korytech sezónních toků, na suchých skalnatých svazích, v nadmořských výškách od 300 do 900 m. Kvete od března do května.
Cylindropuntia bigelovii
Popis: Sukulentní keř až malý strom, vyrůstající obvykle z jediného stonku, bohatě větvený, 0,3–1,5(–3) m vysoký. Větve jsou uspořádány ve zdánlivých přeslenech, 4–13(–18) × (2–)4–5,5 cm, zelené až šedozelené, na bázi starých větvích tmavě hnědé; areoly jsou 5–6 mm dlouhé a 3–4 mm široké, vlnatě bíložluté až nahnědlé, později šedé, s (8–)10–15 trny, které jsou 15–28 mm dlouhé, světle žluté až nahnědlé, postupně až hnědé, glochidie jsou 3–4 mm dlouhé, žluté. Okvětní lístky jsou 15–25 mm dlouhé, světle zelené až bělavé. Plody jsou 15–40 mm dlouhé, cylindrické až obkonické, ve zralosti žluté.
Ohrožení a ochrana: V amerických státech Arizona a Nevada patří k ohroženým druhům, je také chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Cylindropuntia bigeloviiCylindropuntia bigelovii
Cylindropuntia bigelovii
Fotografovala Pavlína Zahradníková, srpen 2013 (USA, Kalifornie, Joshua Tree National Park).