CYLINDROPUNTIA IMBRICATA (Haw.) F. M. Knuth

Syn.: Cereus imbricatus Haw., Grusonia imbricata (Haw.) G. D. Rowley, Opuntia imbricata (Haw.) DC.
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité

Cylindropuntia imbricata

Rozšíření: Areál druhu leží v severním Mexiku (státy Chihuahua, Coahuila, Durango, Nuevo Leon, San Luis Potosi, Tamaulipas, Zacatecas) a na jihozápadě USA (především ve státech New Mexico a Texas, okrajově zasahuje i do Arizony, Utahu, Colorada, Kansasu a Oklahomy). Dále byl druh zavlečen i do jižní Afriky, centrální Austrálie a na jihovýchod Španělska.

Ekologie: Roste v aridních oblastech, na kamenitých svazích, v polopouštích.

Cylindropuntia imbricata

Cylindropuntia imbricata

Popis: Kaktus s keřovitým až stomovitým habitem, (1–)1,5–2,5(–5) m vysoký. Kmen je krátký, větvený, větve jsou uspořádány v přeslenech, jednotlivé články jsou nejčastěji šedozelené, válcovité až mírně kyjovité, 10–40 × 1,5–4 cm, trny na areolách po (5–)8–15(–30), ale rostliny mohou být i skoro (nebo dokonce zcela) bez trnů, trny nikdy zcela nezakrývají tělo kaktusu, jsou rovné nebo lehce zahnuté, stříbřité až nažloutlé, glochidie vyrůstají v chomáčcích a jsou sytě žluté, 0,5–3 mm dlouhé. Květy tmavě růžové až červené, 4–8 cm v průměru. Plody jsou obvejcovité, žluté, 24–45 × 20–40 mm, netrnité, s 18–30 areolami.

Ohrožení a ochrana: Uveden – jako každý druh čeledi Cactaceae – v seznamech mezinárodní úmluvy o obchodu s ohroženými druhy CITES.

Využití: Objevuje se i v kultuře, jedná se o poměrně snadno pěstovatelný druh.

Poznámka: V areálu se rozlišují dvě variety, kromě nominátní je to ještě Cylindropuntia imbricata var. argentea (Anthony) Backeb., která je úzce endemickou, vyskytuje se pouze na jihozápadě Texasu. Její habitus je spíš keřovitý, dosahuje maximální výšky 120 cm, hrbolce článků jsou užší a trny jsou stříbřité.

Cylindropuntia imbricata
Cylindropuntia imbricata

Fotografovala Pavlína Zahradníková, prosinec 2009 (USA, Arizona, západně od Phoenixu).