Syn.: Cylindropuntia ramosissima var. cristata (K. Schum.) P. V. Heath, Grusonia ramosissima (Engelm.) G. D. Rowley, Opuntia ramosissima Engelm., Opuntia tessellata Engelm., Opuntia tessellata var. cristata K. Schum.
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité
Cylindropuntia ramosissima
Rozšíření: Endemit Sonorské provincie Madreanské oblasti Severní Ameriky – vyskytuje se na jihozápadě USA (Arizona, jihovýchodní Kalifornie, jižní Nevada) a v severozápadním Mexiku (Baja California, Sonora).
Ekologie: Roste v Mohavské a Sonorské poušti na zpevněných písčitých půdách, na planinách, v korytech sezónních toků, v nadmořských výškách 50–1100 m. Kvete od dubna do srpna.
Cylindropuntia ramosissima
Popis: Kaktus s keřovitým až stromovitým habitem, bohatě větvený, 0,5–2 m vysoký. Segmenty stonků jsou válcovité, 2–8(–10) cm dlouhé a 0,4–1 cm široké, pevně připojené, zelené, při nedostatku vody šednou. Hrbolce jsou kosníkovité, 0,4–0,8 cm dlouhé, areoly 4–7 × 1–1,5 mm velké, vlnaté, hnědé až bílé, trny na areolách až po 5, někdy chybějí, jsou žluté, červenohnědé až tmavě purpurové, stářím šednou; hlavní trn je 2,5–6 cm dlouhý, další trny asi 1 cm dlouhé, většinou směřující zpět; glochidie v chomáčích, žluté až hnědé, do 2 mm dlouhé. Květy mají vnitřní okvětní lístky vejčité, 6–13 mm dlouhé, bronzově červené až růžové s tmavším středním pruhem. Plody jsou elipsoidní, 15–30 mm dlouhé, trnité, s 40–66 areolami, při zrání nahnědlé, ve zralosti suché.
Ohrožení a ochrana: Ve státech Arizona a Nevada patří k ohroženým i chráněným druhům, je rovněž chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Cylindropuntia ramosissima
Cylindropuntia ramosissima
Cylindropuntia ramosissima
Cylindropuntia ramosissima
Fotografováno dne 5. 9. 2014 (USA, Kalifornie, NP Joshua Tree).