CYMBIDIUM LOWIANUM (Rchb. f.) Rchb. f. – člunatka

Syn.: Cymbidium giganteum var. lowianum Rchb. f., Cymbidium hookerianum var. lowianum (Rchb. f.) Y. S. Wu et S. C. Chen, Cyperorchis lowiana (Rchb. f.) Schltr.
Česká jména: člunatka (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Cymbidium lowianum

Rozšíření: Druh horských oblastí jihovýchodní Asie, vyskytuje se na jihu čínské provincie Jün-nan, v severním Vietnamu, severní Barmě, zřejmě i v Laosu a na severu Thajska. Rozlišuje se několik variet.

Ekologie: Roste epifyticky v horských lesích nebo litofyticky na skalních útesech v horských údolích, v nadmořských výškách zhruba od 1300 až do 1900(–2400) m.

Cymbidium lowianum

Popis: Vytrvalá bylina s pahlízami elipsoidními, 6–13 cm dlouhými a 2–6 cm širokými. Listy vyrůstají po 5–7, jsou řemenovité, 65–80 cm dlouhé a 2–3,5 cm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé. Květenství vyrůstá z báze pahlízy, je 60–80 cm dlouhé, mnohokvěté; listeny jsou vejčité, asi 3 mm dlouhé; květy dosahují průměru 7–11,5 cm, vnější i vnitřní okvětní lístky jsou nazelenalé nebo žlutozelené, s červenohnědými žilkami, vnější okvětní lístky jsou 40–50 mm dlouhé a 14–16 mm široké, špičaté, vnitřní okvětní lístky jsou o něco užší, pysk je 35–40 mm dlouhý, 3laločný, světle žlutý nebo i bělavý, jeho prostřední lalok nese po okraji výraznou, hedvábitě chlupatou, červenou až nahnědlou kresbu ve tvaru písmene V, postranní laloky jsou vzpřímené, sloupek je 27–30 mm dlouhý, zahnutý. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.

Využití: Velmi dekorativní, a tedy i často pěstovaný druh, objevuje se v evropských a amerických sbírkách, je ale vysazován i v blízkosti lidských sídel v oblasti svého primárního výskytu.

Cymbidium lowianum
Cymbidium lowianum

Fotografovala Věra Svobodová, dne 30. 3. 2011 (Vietnam, pohoří Hoàng Liên Sơn, kultura).