CYNOGLOSSUM AMABILE Stapf et J. R. Drumm. – užanka / psojazyk

Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité

Cynoglossum amabile

Rozšíření: Pochází z východního Himálaje, kde se vyskytuje v Bhútánu a v Číně v jižním Tibetu i v provinciích Kan-su, Kuej-čou, na západě S-čchuanu a v Jün-nanu. Druhotně se rozšířil v Jižní Americe, kde dnes roste na mnoha lokalitách od Venezuely až po Argentinu, je znám i ze Střední Ameriky, ostrovů v Karibském moři, z několika států v USA. V Oceánii byl zavlečen na Havajské ostrovy a na Nový Zéland, v Africe do několika zemí na kontinentu, z ostrovů na Réunion.

Ekologie: Stanovištěm jsou travnaté a křovinaté svahy, okraje cest a břehy vodních toků, v přirozeném areálu roste v nadmořských výškách 2600–3700 m.

Cynoglossum amabile

Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky 15–60 cm; lodyhy jsou jednotlivé nebo vyrůstají v trsech, přímé nebo vystoupavé, s odstálými štětinovitými chlupy. Přízemní listy tvoří růžici, jsou dlouze řapíkaté, obkopinaté, 5–20 cm dlouhé, hustě šedozeleně chlupaté, lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté, 2–7 cm dlouhé, chlupaté, se zřetelnou žilnatinou. Květenství je složeno z vijanů 5četných květů; listeny chybějí; květní stopky jsou 2–3 mm dlouhé, za plodu poněkud prodloužené; kalich je 2,5–3,5 mm dlouhý, na vnější straně hustě chlupatý, cípy jsou vejčité, špičaté; koruna je kolovitá, 0,8–1 cm v průměru, blankytně modrá, lysá, cípy jsou okrouhlé; tyčinky jsou velmi krátké; čnělka je kratičká. Plodem jsou 4 vejcovité tvrdky 3–4 mm dlouhé, hustě pokryté kotvičkovitými výrustky, báze okrajových výrustků se slévají v křídlatý okraj.

Využití: Díky pěkně zbarveným květům se pěstuje jako okrasná rostlina; toto pěstování je občas spojeno s úniky do volné přírody.

Cynoglossum amabileCynoglossum amabile
Cynoglossum amabile
Cynoglossum amabile
Cynoglossum amabile
Cynoglossum amabile

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 18. 9. 2008 (Réunion, Cirque de Mafate, Marla).