Syn.: Cynoglossum arundanum Coss., Cynoglossum heterocarpum (Kunze) Willk., Pardoglossum cheirifolium (L.) E. Barbier et Mathez
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Cynoglossum cheirifolium
Rozšíření: Druh západní části Mediteránu, jehož areál se táhne od jižního Maroka a Portugalska až po jižní Itálii a Tunisko.
Ekologie: Roste obvykle na otevřených a suchých ruderálních stanovištích, na úhorech, v příkopech a při okrajích cest, též v xerofilní křovinaté vegetaci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od března až do července.
Cynoglossum cheirifolium
Popis: Dvouletá bylina s lodyhou přímou, (15–)25–40(–65) cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, celá rostlina je nápadně hustě bíle plstnatá. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou řapíkaté, eliptické až obkopinaté, až 18 cm dlouhé a až 3 cm široké, lodyžní listy jsou přisedlé, kopinaté, po obou stranách bíle plstnaté. Květy vyrůstají ve vijanech; kalich je 4–9 mm dlouhý, kališní cípy jsou vejčité, 5–7 mm dlouhé, chlupaté; koruna je nálevkovitá, asi 8 mm dlouhá, bledě nachová, později až nafialovělá nebo tmavě modrá, někdy rovněž bělavá až nažloutlá, korunní cípy jsou kratší než trubka, lysé. Plody jsou tvrdky dosahující 5–8 mm v průměru.
Cynoglossum cheirifolium
Cynoglossum cheirifolium
Cynoglossum cheirifolium
Fotografoval Mário Duchoň, dne 30. 3. 2012 (Maroko, Vysoký Atlas, Ijjoukak).